Oválny drahokam, ktorý je pomenovaný po ruskom balete Duch ruže, je najväčší svojho druhu, ktorý sa ponúka v aukcii. Trend farebných kameňov sa za ostatné roky rozšíril a zvýšil dopyt po podobných aktívach aj u bohatých investorov.

Lákajú aj v Ázii

Diamant, ktorý má 14,83 karátu, vyťažil ruský producent diamantov spoločnosť Alrosa a je rezaný z najväčšieho ružového kryštálu, aký sa v Rusku kedy našiel, uviedla spoločnosť Sotheby’s. „Výskyt ružových diamantov v prírode je extrémne zriedkavý v akejkoľvek veľkosti. Iba jedno percento zo všetkých ružových diamantov je väčších ako 10 karátov,“ uviedol Gary Schuler, šéf divízie šperkov v Sotheby’s.

Prirodzene sfarbené diamanty sa v prírode vyskytujú, pretože ich mriežková štruktúra láme svetlo v špecifickom uhle. Podľa analytikov sú ružové diamanty vzácne a esteticky vysoko cenené zberateľmi. Pred dražbou tento klenot predstavia v Hongkongu, Singapure a Tchaj-peji, aby ho následne vydražili v Ženeve 11. novembra.

/data/MediaLibrary/articles/18254/sotheby.jpegZdroj: Sotheby's

Úspešné dražby

Podobný diamant vydražila aukčná sieň Christie's už v roku 2017 v Hongkongu, a to 14,23-karátový diamant za viac ako 32 miliónov amerických dolárov. Klenot s názvom Perfect Pink sa tak stal dovtedy najdrahším diamantom, aký kedy vydražili v Ázii. V roku 2018 sa do dražby dostal iný ružový diamant, ktorý bol najväčší v histórii spoločnosti Christie’s. V aukcii získal viac ako 50 miliónov dolárov.

Išlo až o devätnásťkarátový kameň, ktorý bol vo svojej farbe klasifikovaný ako Fancy Vivid Pink. Ako uviedla spoločnosti Christie’s vo svojom stanovisku: Len jeden zo 100-tisíc diamantov má dostatočne vysokú farbu, aby sa klasifikoval ako Fancy Vivid. Počas viac ako 250 rokov aukcií v spoločnosti Christie's sa v predaji objavili len štyri takéto kamene. „Nie je preto prekvapením, že diamant bol ohodnotený ako najvzácnejší zo všetkých drahokamov,“ uviedol Tom Moses, viceprezident Gemological Institute of America.

Nezvyčajné druhy kameňov

Podľa správy spoločnosti Christie’s bola sýtosť a intenzita tohto kameňa taká dobrá, ako je to vo farebnom diamante možné. „Nájsť diamant tejto veľkosti s touto farbou je skoro nereálne. Túto farbu môžete vidieť v ružovom diamante s menej ako jedným karátom, ale je to takmer 19 karátov,“ uviedla vtedy Christie's.

Vedci klasifikujú diamanty do dvoch hlavných typov. V druhom z nich má diamant veľmi vzácnu, takmer homogénnu farbu. „Ružové diamanty spadajú pod výnimočnú kategóriu diamantov typu 2a,“ vysvetľuje Christie’s. „Ide o kamene, ktoré majú málo akýchkoľvek stôp dusíka a tvoria menej ako dve percentá všetkých klenotov. Kamene typu 2a sú jedny z najviac chemicky čistých diamantov, často s výnimočnou transparentnosťou a leskom.“ Predaj tohto diamantu bude aj preto podľa Sotheby’s významným momentom v histórii aukcií.