Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy vstupovali do minulého týždňa v hlbokých stratách potom, čo Čína reagovala na zvýšenie amerických dovozných ciel na čínsky tovar rovnakou mincou. Situácia sa však postupne upokojila a indexy sa odrazili, keď americký prezident Donald Trump vyjadril nádej, že rokovania s Pekingom budú úspešné. Investori ultimatívne očakávali, že sino-americký obchodný spor sa uzavrie konštruktívnou dohodou, a orientovali sa najmä na solídnu podnikovú výsledkovú sezónu za prvý kvartál, ktorá pomohla akciám mazať straty. Obchodná nervozita na trhoch je však ďalej prítomná a opäť gradovala v piatok, keď americká administratíva urobila opatrenia, ktoré sťažia obchodovanie amerických firiem s čínskym technologickým gigantom Huawei, a súčasne sa začali objavovať správy, že obchodné rokovania medzi Pekingom a Washingtonom sa zasekli. Výsledkom bol pokles najsledovanejšieho indexu na svete – amerického S & P 500 o 0,8 percenta. Európske akcie dokázali končiť týždeň v miernom zisku, keď paneurópsky index STOXX 600 rástol o 1,2 percenta po rozhodnutí Washingtonu o odložení možnosti uvaliť dovozné clá na európske automobily. Obchodný stres sa najviac negatívne podpísal pod výkonnosť akcií na emerging trhoch, ktoré stratili za týždeň podľa MSCI Emerging World indexu 3,6 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaného 10-ročného amerického dlhopisu klesli na najnižšiu úroveň v tomto roku pod 2,4 percenta a „Nemec“ s rovnakou splatnosťou klesol hlbšie pod nulu až na -0,10 percenta. Stálo za tým v rozhodujúcej miere napätie okolo obchodnej vojny, ktoré sa zrejme tak skoro neskončí, a zrejme príde najskôr k ďalšej jeho eskalácii predtým, než sa trenice vyriešia.

Komoditné trhy

Ropu nervozita z protekcionizmu nezasiahla a pripísala si takmer dvojpercentný zisk, keď WTI končila na úrovni 62,7 dolára a Brent na 72,2 dolára. Väčší vplyv na komoditu malo rastúce vojenské napätie na Strednom východe. Z poklesu americkej dlhopisovej výnosovej krivky profitovalo zlato, v závere týždňa si však zisk neudržalo a vzdialilo sa 1300-dolárovej méte po zosilnení dolára.

Devízové trhy

Dolár mierne zosilnel voči košu hlavných svetových mien v reakcii na určitý pokles nervozity okolo obchodnej vojny, ktorá však stále ostáva značne vyvýšená. Euro strácalo aj v dôsledku obnovy otáznikov nad fiškálnou disciplínou Talianska, keď podpredseda vlády a predseda strany Liga Matteo Salvini naznačil, že krajina je pripravená porušiť fiškálne pravidlá EÚ. Vzájomný výmenný kurz eura k doláru sa tak ponoril pod 112 dolárových centov. Výraznejšie zoslabla aj britská libra, keď vývoj na britskej politickej scéne a očakávaná výmena premiérky Theresy Mayovej zvyšovali pravdepodobnosť chaotického brexitu.