Aj preto nedávno druhý najväčší lokálny developer v Singapure  predstavil tamojšej vláde návrh premeny miliardárskej enklávy na Sentose v top turistickú destináciu, akou je dnes Bali.

Argumentuje tým, že hodnoty nehnuteľností v rezidenčnej štvrti Sentosa Cove, ktoré sa nachádzajú na malom ostrove pri južnom pobreží, dostali ťažký úder, keď poklesli o približne 30 percent z najvyšších úrovní zaznamenaných v roku 2010. Hoci zvyšok domáceho rezidenčného trhu zaznamenal zotavenie v prvej polovici minulého roka, Sentosa zostala bokom. To je dôvod, prečo Leng Beng Kwek, výkonný šéf spoločnosti City Developments, vidí potenciál na zmenu charakteru tejto lokality a na opätovný rast a rozmach.

„Čo sa kedysi vnímalo ako hlavná sila Sentosa Cove, sa stalo jej nevýhodou. Sentosa totiž bola vždy predstavovaná a vnucovaná ako lokalita pre bohatých a slávnych,“ uviedol Kwek v nedávnej firemnej správe. „Následne však na túto mladú dámu jej rodičia zabudli. Chcel by som navrhnúť, aby ju znova oživili a predstavili ako nové Bali Indonézie.“

Ostrov je totiž jediným miestom v Singapure, kde si cudzinci môžu kúpiť pozemky. Lenže aj to niečo stojí, keďže pozemky kupujú s povinnosťou zaplatiť licenčný poplatok 20 percent z ceny v porovnaní s iba tromi percentami pre miestnych obyvateľov. A preto oáza s jedinečným pobrežím trpí. Domy za milióny dolárov zostávajú pozdĺž značnej časti pobrežia prázdne a reštaurácie a obchody v blízkosti prístavu sa zatvárajú.

„Prinajmenšom nerezidenčná časť Sentosy by sa dala lepšie využiť na stretnutia a na konferencie. Ostrovné hotely by medzičasom – a existuje niekoľko novootvorených – mohli prilákať viac návštevníkov. Keď dnes navštívite Bali, je plné turistov a ľudí. A pritom má problémy so sopkami, s počasím, dopravou či s povodňami. Prečo je teda také populárne?“ dodal Kwek.

Mnohí vidia problém a rozdiel v tom, že Sentosa nie je celkom prírodnou lokalitou. Množstvo pláží je umelo vytvorených a oblasť neponúka ani dostatočné športové a vodné vyžitie, ktoré na Bali láka státisíce surferov, športovcov a turistov. Navyše mnohým nevyhovuje ani výhľad na obrie nákladné lode kotviace v neďalekom singapurskom prístave. Idea developera je síce iba začiatkom behu na dlhú trať, ale nemusí byť zlá. To však ukáže len čas.