Banksy začínal ako pouličný umelec, ktorý sprejoval graffiti. Tie majú často hlbší politický a satirický význam. Pochádza z Bristolu, ale postupne sa stal slávnym po celom svete a cena jeho výtvorov stúpa. Obraz nazvaný Decentralizovaný parlament je štyri metre široký a je to najväčšie Banksyho dielo na plátne. Namaľoval ho v roku 2009 na výstavu v Bristolskom múzeu a v súčasnosti ho má anonymný vlastník. Ten ho na jar opäť zapožičal múzeu na desiate výročie výstavy a tiež pri príležitosti odchodu Británie z EÚ pôvodne naplánovaného na 29. marca.

Bitka v aukcii

Teraz obraz dražili v aukčnej sieni Sotheby’s v Londýne. Očakávalo sa, že ho predajú za 1,5 až 2 milióny libier. Výsledná suma nakoniec dosiahla 9 879 500 libier. „Veľká škoda, že ho už nevlastním,“ okomentoval to Banksy na svojom účte na Instagrame.

/data/MediaLibrary/articles/15981/banksy.jpgzdroj: Sothebys.com

Bitka o obraz trvala 13 minút a napokon stál päťkrát viac, ako bola odhadovaná suma. „Bez ohľadu na to, na ktorej strane v debate o brexite stojíte, tento obraz je dnes bezpochyby ešte relevantnejší než kedykoľvek predtým,“ vyjadrila sa aukčná spoločnosť. „Banksy konfrontuje pálčivé udalosti súčasnosti. Destiluje najkomplikovanejšie politické situácie spoločnosti do jedného zdanlivo jednoduchého obrázku“ cituje BBC Alexa Branczika zo Sotheby’s.

Decentralizovaný parlament tak deväťnásobne prekonal doterajší Banksyho rekord. Jeho dielo Udržujte to bez škvŕn bolo v roku 2008 vydražené v New Yorku za 1,4 milióna libier. Pred rokom sa bristolský umelec dostal do povedomia pri inej aukcii. Na nej sa po odklepnutí kladivka spustila skartovačka ukrytá v ráme a obraz hneď po vydražení rozrezala. Tým však, paradoxne, získal ešte vyššiu hodnotu.