Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akcie na Wall Street v utorok len stagnovali, keď sa investori zamýšľali nad vysokými valuáciami, rastom úrokových sadzieb a koronavírusom ako protivetroch rely a fiškálnymi stimulmi a vakcináciou ako vetrom do plachiet.
 • Ropa dosiahla 11-mesačné maximá pri klesaní jej komerčných zásob, previse dopytu a stávok na ďalšie fiškálne stimuly v USA.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie včera len prešľapovali na mieste okolo svojich historických maxím. Pozitívnu náladu brzdí rast na výnosoch štátnych bondov, a limitovane aj snaha o impeachment dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Investori naviac vyčkávajú na začiatok výsledkovej sezóny za posledný kvartál minulého roka, objasnenie plánov fiškálnych výdavkov nastupujúceho prezidenta Joe Bidena a ako dopadne vakcinácia proti koronavírusu. Celkovo si užší index Dow Jones pripísal 0,19 percenta na 31 068 bodov, širší S&P 500 sa zvýšil o 0,04 percenta na 3 801 bodov a technologický Nasdaq pridal 0,28 percenta na 13 072 bodov. Európske akcie väčšinou strácali, keď sa do popredia opäť derú obavy z pandémie. Znepokojivé správy prichádzajú z Nemecka, ktorému hrozí uzávera až do Veľkej noci. Problémy hlásia aj iné krajiny, ktoré zápasia so šírením „anglickej“ mutácie koronavírusu. Tá je výrazne nákazlivejšia a hrozí tak ďalšia vlna pandémie, ktorá ešte viac pridusí oživovanie v Európe. Sumárne paneurópsky index STOXX 600 nepatrne posilnil o 0,05 percenta a zostal na 408 bodoch. Nemecký DAX stratil 0,08 percenta na 13 925 bodov a britský FTSE 100 až dokonca 0,65 percenta na 6 754 bodov.

Dlhopisové trhy

V očakávaní masívnej fiškálnej expanzie aj naďalej stúpali výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré zaznamenali najdlhšiu rastovú sériu od roka 2017 a priblížili sa k 10-mesačným maximám na hranici 1,2 percenta. Od tých sa však neskôr vzdialili pre enormný záujem investorov o najnovšiu emisiu dlhu s 10-ročnou splatnosťou. Americký vývoj kopírovali aj krivky v jadre eurozóny.

Komoditné trhy

S oslabujúcim dolárom a inflačnými očakávaniami zastavilo prepad z predchádzajúcich dní zlato, ktoré si pripísalo 0,69 percenta na 1 856 dolárov. Ropa po optimistických vyhliadkach od investičných bánk a v očakávaní poklesu amerických zásob, naďalej rastie. Oporou komodity je aj Saudská Arábia, ktorá dobrovoľne znížila svoju ťažbu s cieľom kompenzovať nárast produkcie Ruska. Barel americkej ľahkej ropy WTI zdražil o 1,7 percenta na 53,17 dolárov a severomorskej ropy brent o 1,62 percenta na 56,55 dolárov. Ropa sa tak obchoduje na 11-mesačných maximách.

Devízové trhy

Na devízovom trhu bola zjavná absencia významnejších udalostí a prázdny ekonomický kalendár. Spomalený rast dlhopisových výnosov zasiahol dolár, ktorý oslaboval voči konkurencii, zostal však bezpečne vzdialený takmer trojročným minimám, ktoré atakoval minulý týždeň. Darilo sa tak euru, ktoré voči doláru pridalo zhruba 0,4 percenta na 1,2205 EUR/USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu včera schválila rezolúciu vyzývajúcu vyceprezidenta Mikea Penca, aby aktivoval 25 dodatok ústavy, ktorý hovorí o tom, že prezident (Donald Trump (bude zbavený úradu pre jeho neschopnosť riadiť štát. Pence to odmietol a tak dnes bude pokračovať snaha o ústavnú obžalobu (impeachment). Stále nepredpokladáme, že by to malo mať veľký vplyv na investorov. Trumpovo funkčné obdobie končí o týždeň.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Pozorne bude sledované prvé tohtoročné vystúpenie prezidentky ECB Christine Lagardovej.
 • Z makrodát bude zverejnená decembrová inflácia zo Spojených štátov a novembrová priemyselná produkcia z eurozóny.
 • Trhy budú sledovať aj politický vývoj v USA, kde sa Demokrati, ktorí majú pod kontrolou Kongres snažia odvolať týždeň pred koncom funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa za jeho vyvolanie násilností v Kapitole. 

Zaujalo nás

Dražba kľúča z Napoleonovho väzenia

Britská aukčná sieň Sotheby's ponúka v dražbe kľúč k miestnosti, v ktorej zomrel francúzsky cisár a vojvodca Napoleon Bonaparte počas svojho internovania na ostrove Svätej Heleny v južnom Atlantiku. V internetovej aukcii, ktorá končí za dva dni, sa jeho cena zatiaľ vyšplhala na 9000 libier.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.