Akciové trhy

Akciové trhy v minulom týždni potvrdili fakt, že z historického hľadiska je september najhorším mesiacom z pohľadu výnosností. Americká Wall Street po sedemmesačnej nonstop rely výraznejšie ustúpila zo svojich rekordných maxím, keď klesala päť dní v poradí, čo je jej najdlhšia séria od júna. Trhu chýbal nový impulz k pohybu a investori tak zvažujú úroveň súčasných vysokých valuácií v kontexte rizík ako šírenie delta variantu koronavírusu vo svete a s tým spojené spomaľovanie oživenia globálnej ekonomiky, bujnejúca inflácia a blížiace sa uťahovanie menovej akomodácie Fedu a ECB. Sumárne v zámorí blue chips index Dow Jones stratil 2,2 percenta na 34 607,72 bodov, širší index S&P 500 poklesol o 1,7 percenta na 4 458,58 bodov a technologický Nasdaq oslabil o 1,6 percenta na 15 115,49 bodu. V Európe paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 1,2 percenta na 466,34 bodu, nemecký benchmark DAX sa prepadol o 1,1 percenta na 15 609,81 bodu a britský FTSE 100 uzatváral so stratou 1,5 percenta na 7 29,2 bodu. Nedarilo sa ani rozvíjajúcim trhom, keď index MSCI Emerging World stratil pol percenta.

Dlhopisové trhy

Aj napriek spomaľovaniu hlavných ekonomík investori začínajú zaceňovať blížiace sa postupné uťahovanie menových politík centrálnych bánk, čo sa spolu s vyššími inflačnými očakávaniami odzrkadlilo aj na raste dlhopisových výnosov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos vzrástol o dva bázické body na 1,34 percenta, nemecká desiatka sa pohybovala o tri bázické body vyššie na -0,33 percenta.

Komoditné trhy

Ani s rastúcou rizikovou averziou sa nedarilo zlatu, ktoré pod tlakom silnejšieho dolára a rastúcich výnosov ustúpilo hlbšie pod 1 800-dolárovú hranicu. Drahý kov odpísal 2,2 percenta a týždeň zakončil na 1 787 dolároch. Zaznamenalo tak prvú týždennú stratu po piatich týždňoch. Cena ropy sa pohybovala okolo 70-dolárovej hranice, keď jej pomohla stabilizovať sa nižšia americká produkcia, ktorá sa spamätáva po minulotýždňovom hurikáne Ida, ktorý zasiahol oblasť Mexického zálivu. Výraznejším ziskom však bránili obavy z oslabenia dopytu po komodite, ako aj kroky Saudskej Arábie, ktorá plošne znížila ceny pre svojich ázijských odberateľov, či Číny, ktorá na trh plánuje uvoľniť časť svojich strategických zásob, aby zmiernila tlak na rastúce ceny komodity. Americká ľahká ropa WTI vzrástla o 0,6 percenta na 69,7 dolára, severomorský benchmark, ropa Brent, skončila vyššie o 0,4 percenta, tesne pod 73 dolármi za barel.

Devízové trhy

S únikom do bezpečia investori vyhľadávali americký dolár, ktorý posilnil na dvojtýždňové maximá voči konkurencii. V apreciácii mu pomohla aj vyššia atraktivita amerických výnosov. V závere týždňa zastavilo svoje oslabovanie euro, keď ECB síce ohlásila zmiernenie tempa nákupu aktív v rámci svojho pandemického programu pomoci, no trh uistila, že ešte nepôjde o tapering.