Akciové trhy

Počiatočná pozitívna nálada z krokov Čínskej centrálnej banky, ktorá pristúpila k uvoľneniu svojej úverovej politiky, z pozitívneho obrázka spotrebiteľského dopytu v USA a z oživenia výrobného sektora v Európe sa v závere týždňa vytratila. Dôvodom boli nové odvetné čínske clá a zúrivá reakcia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nariadil americkým firmám nájsť alternatívu k Číne. Nová eskalácia obchodného sporu tak zavrhla vidinu jeho konštruktívneho riešenia, ktoré naznačili ústupky voči spoločnosti Huawei z americkej strany. Negatívny vplyv mali aj slabšie čísla z výrobného sektora z USA. Zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Fedu, kde sa centrálna banka rozhodla pristúpiť k jastrabiemu zníženiu sadzieb, nehralo veľkú rolu, keďže oči investorov sa upierali k piatkovému vystúpeniu šéfa Fedu Jeromeho Powella na sympóziu v Jackson Hole, ktorý ponechal otvorené dvere k znižovaniu úrokových sadzieb, aj keď to priamo nesľúbil. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 stratil 1,4 percenta, keď sa dostal pod 2 900 bodov a uzatváral na úrovni 2847,11 bodu. Technológie, ktoré sú v tomto roku s 16 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, stratili 1,8 percenta a Nasdaq Composite klesol pod 8 000 bodov, keď uzatváral na 7 751 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average stratil jedno percento a poklesol pod hranicu 26 000 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 0,5 percenta a nemecký DAX 30 0,4 percenta. Darilo sa tiež emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets získal slabých 0,35 percenta.

Dlhopisové trhy

Uvoľnenie rizikovej averzie počas týždňa neprialo bezpečným prístavom, akými sú štátne dlhopisy, ktoré úspešne korigovali prudký augustový prepad výnosov, aby ich piatkové otrasy na trhu poslali opäť strmhlav nadol. Výnos 10-ročných amerických dlhopisov poklesol o 0,03 bodu na 1,54 percenta. Nemecký vládny papier s rovnakou splatnosťou sa drží v negatívnom pásme, hlboko pri -0,7 percenta. Vývoj na trhoch štátnych dlhopisov sa prejavil aj v poklese cien a v raste výnosov korporátnych a emerging dlhopisov.

Komoditné trhy

Nová vlna nervozity na trhu priala zlatu, ktoré vzrástlo na nové šesťročné maximum a bezpečne sa drží nad 1500-dolárovou hranicou. Výkyvy zaznamenala ropa, ktorej spočiatku nahrávalo oživenie akciových trhov, a komodita ťažila aj z ďalšej eskalácie napätia na Blízkom východe a z poklesu zásob na americkom trhu po troch týždňoch o 2,7 milióna barelov. Po obnovení obáv zo spomaľovania globálnej ekonomiky pre pokračujúci protekcionizmus v zahraničnom obchode a s tým spojené obavy z klesajúceho dopytu po energii sa nakoniec aj čierne zlato zahalilo do červených farieb. Americká ropa WTI stratila 1,3 percenta a klesla pod hranicu 55 dolárov za barel. Severomorský benchmark, ropa Brent, získala 1,2 percenta a drží sa na hodnote 60 dolárov za barel.

Devízové trhy

Dolár v prvej polovici týždňa mierne rástol, keď čerpal silu zo stimulácie globálnej ekonomiky, aby v závere týždňa prudko zoslabol pod tlakom obáv zo spomaľovania americkej ekonomiky, pre pretrvávajúci obchodný spor s Čínou a pre obavy, že administratíva prezidenta Trumpa by mohla po desiatich rokoch ortodoxie prostredníctvom intervencií na devízových trhoch ubrať z jeho sily. Slabosť dolára využilo euro, ktoré zatlačilo do úzadia negatívne vyhliadky európskej ekonomiky, nedostatočnú infláciu a pád talianskej vlády.