Eduard VIII. vládol v roku 1936 necelých dvanásť mesiacov. V januári 1937 mali začať raziť nové mince s jeho portrétom, no k tomu nikdy nedošlo. Mesiac predtým sa totiž vzdal trónu, aby sa mohol oženiť s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.

/data/MediaLibrary/articles/16467/article-image-2-300.jpgZdroj: The Royal MintEduard po abdikácii dostal titul vojvoda z Windsoru. Žiadal síce, aby vyrazili sériu mincí s jeho portrétom, jeho brat Juraj VI., ktorý nastúpil na trón po ňom, to však zamietol. Vznikla tak iba skúšobná séria šiestich mincí, ktoré verejnosť dlhé desaťročia ani nevidela. Z týchto šiestich sú štyri v múzeách a dve sú v súkromných rukách. Naposledy sa jedna z nich predala v roku 2014 za 516 000 libier. Vtedy ju kúpil americký zberateľ. Teraz sa objavila v ponuke znovu a nemenovaný Brit za ňu zaplatil rovný milión. “Viem, že je to veľa peňazí za mincu, ale ak by som si ju nezaistil teraz, už by som nemusel nikdy dostať šancu. Keď sa naskytla príležitosť, cítil som, že ju nemôžem prepásť. Je to len raz za život,“ povedal pre BBC britský zberateľ, ktorý si želá zostať v anonymite.

Minca je zo zlata, čo je tiež výnimočné, pretože takéto platidlá sa v Spojenom kráľovstve prestali raziť pre bežný obeh v roku 1932. Má priemer 22 mm a váži 7,98 g.