Akciové trhy

Americké akciové trhy pokračovali v raste a v prepisovaní štatistík historických maxím, keď pozitívny sentiment nedokázalo v podstate nič vyrušiť. Medzi investormi panovalo presvedčenie o zlatovlasom prostredí dynamického globálneho rastu s výhľadom jeho akcelerácie a rastu zisku firiem pri nie príliš veľkom inflačnom tlaku, uvoľnenej menovej politike a pri ústupe politických rizík. Trhmi nezamávalo ani zverejnenie slabšieho májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Možno sa totiž na to pozerať aj alternatívne – ak sa ekonomika nachádza v plnej zamestnanosti, pre firmy je čoraz ťažšie obsadzovať pracovné miesta. Európske akcie kopírovali USA, keď je oživenie ekonomiky eurozóny postavené na čoraz pevnejších základoch. Celkovo americký index S & P 500 rástol o 1,0 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 0,6 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 1,5 percenta. Bluechipsový paneurópsky index Euro Stoxx 50 si polepšil o 0,4 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,8 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 0,1 percenta a pri stagnácii britského indexu FTSE 100.

Dlhopisové trhy

Napriek zníženej averzii k riziku sa ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov neposúvali nadol. Práve naopak. Najmä v závere týždňa klesali, keď reagovali na menší ako očakávaný prírastok pracovných miest v máji v Spojených štátoch podľa nonfarm payrolls reportu. Klesla totiž pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v júni, a to napriek určitej trhovej schizofrénii, keď väčšina investorov tvrdí, že rozhodnutie Fedu nestojí a nepadá na jednom horšom čísle. Koniec koncov prírastok pracovných miest v USA pokračoval už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30. rokov minulého storočia.

Navyše klesli očakávania, že ECB by mohla zmeniť forward guidance už na tohtotýždňovom zasadnutí, keď obchodníci budú očakávať jej mimoriadnu opatrnosť so snahou nevyvolať očakávania sprísňovania. Desaťročný americký výnos klesol na týždennej báze o 10 bázických bodov na 2,15 percenta a nemecký o šesť bázických bodov na 0,27 percenta. Výrazne vzrástli rizikové prirážky talianskych dlhopisov v reakcii na správy o tom, že talianske parlamentné voľby by sa mohli konať už na jeseň.

Komoditné trhy

Zlato si v ostatnom týždni pripísalo takmer jednopercentný zisk a vzrástlo na šesťtýždňové maximá s cenou tesne pod 1 280 amerických dolárov za trójsku uncu. Cenu žltého kovu podporili výrazne nižšie ako očakávané prírastky pracovných miest  v USA podľa  nonfarm payrolls reportu. Slabšie zverejnenie pravdepodobne vystrašilo niektorých investorov, že by mohlo zneistiť Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) ohľadne zvýšenia úrokovej sadzby na zasadnutí už na budúci týždeň. Trh však stále predpokladá viac ako 95-percentnú pravdepodobnosť rastu úrokovej sadzby. Ceny ropy negatívne zareagovali najmä na oznámenie Donalda Trumpa o odstúpení od Parížskeho klimatického dohovoru. Tento krok by totiž mohol viesť k akcelerácii rastu ťažby čierneho zlata, čo by viedlo k vyššiemu prebytku ponuky a k rastu svetových zásob. Dovtedy trhový sentiment ťažilo najmä presvedčenie, že dohoda členov OPEC nebude dostatočná na vybalansovanie trhu. Cena severomorského Brentu aj amerického benchmarku WTI ukončila týždeň takmer rovnakým 4,3-percentným poklesom na 49,95, respektíve 47,66 amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Dolár podobne ako zlato pomerne silno zareagoval na slabý májový nonfarm payrolls report z pracovného trhu Spojených štátov, keď sa voči euru oslabil o 0,85 percenta a vzájomný výmenný kurz končil tesne pod 113 dolárovými centmi, čo je najvyššia hodnota menového páru od konca augusta minulého roku. Dolárový index sledujúci silu americkej meny voči košu hlavných zahraničných mien poklesol miernejšie na minimá naposledy zaznamenané v októbri. Aj nízky prírastok pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora však stačil na pokles miery nezamestnanosti v USA na 16-ročné minimá na úroveň 4,3 percenta. Futures na americké úrokové sadzby však naďalej s viac ako 95-percentnou istotou indikujú, že Fed zvýši sadzby už na budúci týždeň, a slabšie dáta z trhu práce neotriasli jastrabím slovníkom centrálnych bankárov.  Na druhej strane trhy stále ignorovali fakt, že ECB by už tento týždeň nemusela doručiť ani zmenu forward guidance ohľadne nastavenie menovej politiky.