Akciové trhy

Na finančných trhoch ďalej kulminuje nervozita z obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Investori začínajú započítavať možnosti, že by mohla byť novým operačným normálom s rizikom príchodu recesie do americkej ekonomiky, čo by zrejme stiahlo nadol aj eurozónu. Nálada je tak na bode mrazu a akciové trhy masívne klesajú. Forsáž pádu pridáva rozhodnutie Bieleho domu uvaliť dovozné clá na mexický tovar ako odplatu za príchod nelegálnych migrantov z Mexika do Spojených štátov. To indikuje, že americký prezident Donald Trump je ochotný prijímať aj ekonomicky nelogické, samozraniteľné opatrenia s cieľom splniť volebné sľuby. Mínusom bolo aj zverejnenie nepresvedčivých predstihových ukazovateľov z Číny. Americký akciový index S & P 500 klesol od svojho maxima zo začiatku mája o takmer sedem percent, a minulý týždeň stratil 2,6 percenta, paneurópsky index STOXX 600 odovzdal za posledný májový týždeň 1,8 percenta. Emerging svet „nelogicky“ rástol, keď index MSCI Emerging World pridal 1,2 percenta. Stojí za tým najmä rezistencia čínskych akcií, ktoré investori kupovali s očakávaním, že čím viac sa rozhorí plameň obchodnej vojny, tým viac stimulov poskytnú tvorcovia politík s cieľom kompenzovať jej vplyv.

Dlhopisové trhy

Obrovská skepsa na trhoch pri očakávaní, že Čína a USA si môžu robiť v obchode ešte viac „naprieky“ a zavádzať ďalšie nielen colné, ale aj necolné bariéry bez nádeje na aspoň skoré prímerie, sa pretavila do poklesu výnosových kriviek bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Desaťročný americký výnos klesol na 2,12 percenta, čo predstavuje 20-mesačné minimá. Desaťročný nemecký výnos padol pod -0,20 percenta, čo je rekordné historické minimum. Trhy dokonca započítavajú, že Fed do konca roka zníži sadzby o 50 bázických bodov, a zopár amerických bankových domov už prišlo s očakávaniami, že po lete Fed na pribrzdenie americkej ekonomiky naozaj príde s núdzovým znížením sadzieb.

Komoditné trhy

Gradujúca averzia k riziku sa konečne prejavila aj pri zlate, ktoré sa vyšvihlo nad 1300-dolárovú métu na sedemtýždňové maximum. Vplyv poklesu úročenia dlhopisového trhu bol taký silný, že prevalcoval aj protivetry silného dolára, ktoré bránili žltému kovu výraznejšie sa odraziť. Ropa stratila počas uplynulého týždňa vyše osem percent, Brent končil pod 65 dolármi a WTI pod 55 dolármi, keď sa k negatívnemu vplyvu obchodného sporu medzi Čínou a USA pridali už zmienené americké clá na mexický dovoz, ktoré zasiahnu aj dodávky ropných produktov.

Devízové trhy

Meny, ktoré majú pozíciu bezpečných prístavov, profitovali zo všeobecného napätia na finančných trhoch. Výrazne sa tak posilnili japonský jen a švajčiarsky frank. Dolár si drží svoju silu voči euru, keďže obchodná vojna poškodí okrem USA už aj tak krehkú ekonomiku eurozóny. Najobchodovanejší menový pár na svete – EUR/USD – sa tak ďalej drží okolo úrovne 112-dolárových centov.