Fanúšikom po celom svete, ktorí vedia, že zberateľstvo podobných artefaktov a rekvizít môže byť aj výnosným biznisom s obrovským globálnym trhom a dopytom, dávajú podobné aukcie príležitosť kúpiť si kúsok histórie popkultúry.

Udeje sa tak len pár dní pred očakávaným vydaním posledného filmu v pokračovaní trilógie Star Wars: The Rise of Skywalker.

Predaj zahŕňa plagáty, nálepky a akčné figúrky z pôvodnej trilógie, ako aj vzácne predmety, ktorých ceny sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 60-tisíc libier, teda viac ako 77-tisíc dolárov. V prípade mnohých cena postupom času narastá do šesťciferných súm. A to už dlhodobo.

Medzi hlavné predmety, ktoré sa považujú za vlajkovú loď aukcie tentoraz patrí napríklad prototyp prilby Stormtroopera, ktorá bola vyrobená pre prvý film v roku 1976 či socha Darth Vadera od britského populárneho umelca Clive Barkera.

Dopyt po týchto predmetoch je stále enormný a podľa mnohých odborníkov na aukcie ide o výnosný biznis či už niekto je alebo nie je fanúšik filmovej série. A tiež príležitosťou zainvestovať aj pre širšiu verejnosť. Samozrejme, mnohí fanúšikovia vedia presne odhadnúť, ktoré rekvizity a predmety majú vyšší potenciál výnosu či zberateľskú hodnotu.

Prvá aukcia na tému Star Wars, ktorá sa konala v roku 2015 s japonským dizajnérom Nigo, predala všetkých šesťsto pôvodných akčných figúr, replík či podpísaných autogramov v hodnote viac ako pol milióna dolárov.

Star Wars je jednou z najúspešnejších franšíz všetkých čias, keď od prvého filmu v kinách v máji 1977 získala viac generácií fanúšikov. Disney, ktorý v roku 2012 kúpil Lucasfilm za zhruba štyri miliardy dolárov, vkladá do ságy veľké nádeje. Aj preto ide o zárobkový produkt aj do ďalších rokov.