Jarná aukčná séria mala jednoznačný úspech a potvrdila, že umenie získava čoraz viac priaznivcov. „Podarilo sa nám dosiahnuť značný úspech v predaji, ako aj pre našich klientov a akcionárov,“ uviedol v oficiálnom stanovisku Tad Smith, generálny riaditeľ spoločnosti Sotheby’s.

Ako dodáva, „vynikajúce ceny v rôznych kategóriách spolu so silnou mierou predaja naznačujú, že klienti z celej Ázie sú zapojení na všetkých úrovniach. Ostatný týždeň aukcií, výstav a veľtrhov umenia preto nezbavuje pochybností o centrálnej pozícii Ázie na umeleckom trhu“.

Podľa odborníkov z Ázie ide o historický výsledok pre Sotheby’s na tomto trhu, keďže sila v tradičných zberateľských kategóriách, ako aj v inovatívnych a nových predajných formátoch pomôže udržať rast tohto prosperujúceho trhu. „Úspech je aj výsledkom viac ako štyroch desaťročí investícií v Ázii,“ dodal Patti Wong, predseda Sotheby's v Ázii.

/data/MediaLibrary/articles/13198/nicolas-chow-sutra-1024x683.jpgzdroj: Antiques and the Arts

„Mnohé stáročia ázijského umenia a zberateľská tradícia len demonštrujú širokú škálu našich skúseností v získavaní najkvalitnejších umeleckých predmetov a v ich predaji. Práve tento pohľad vniesol novú chuť dnešných zberateľov a nám priniesol úspech našej najambicióznejšej ponuky západného umenia v Ázii,“ doplnil Tad Smith.

Najväčšiu predajnú sumu získali dve kolekcie budhistických manuskriptov z dynastie Ming, ktoré sa predali za viac ako tridsať miliónov dolárov. Išlo o najcennejší manuskript, aký sa kedy objavil v aukcii. Táto výnimočná historická pamiatka je dedičstvom zlatého veku dynastie Ming.