Akciové trhy

Korekcia na amerických akciových trhoch pri nervóznom obchodovaní so zvýšenou volatilitou pokračovala aj počas druhého septembrového týždňa. V jeho druhej polovici však bolo vidno pokusy o odraz a zastavenie pádu technologických akcií, ktoré zo septembrových maxím klesli o vyše 10 percent, no bez úspechu, keď prevážili obavy z ich stratosféricky vysokých valuácií. Index S&P 500 tak zaznamenal najhorší týždeň od júna s poklesom o 2,5 percenta a prvú dvojtýždennú stratu od mája. Technologický index Nasdaq Composite klesol za týždeň o vyše štyri percentá, čo predstavuje najhoršie straty od marca. Európske trhy však rástli a paneurópsky index STOXX 600 sa posilnil o 1,7 percenta, keď neboli natoľko ovplyvnené výpredajmi technologických gigantov, keďže, žiaľ, žiadne nemajú sídlo na starom kontinente. Navyše v prospech rastu hovorili signály pokračovania veľmi solídneho rastu globálnej ekonomiky aj po úvodnom prudkom odraze od mája, za ktorým stál najmä bázický efekt prudkej kontrakcie pre koronavírusové lockdowny.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov v minulom týždni klesali pre nervóznu náladu na akciových trhoch a pokračujúci pat medzi demokratmi a republikánmi v americkom Kongrese týkajúci sa prijatia ďalších fiškálnych stimulov na podporu oživenia ekonomiky z koronašoku. 10-ročný výnos na medzitýždennej báze klesol o päť bázických bodov na 0,67 percenta. Na nízkych úrovniach ostávajú aj nemecké dlhopisy, keď v Európe rastú neistoty okolo druhej vlny ochorenia COVID-19. Na druhej strane, absencia jasného holubičieho slovníka ECB po jej štvrtkovom zasadnutí limitovala ich pokles. Aj preto nemecká „desiatka“ ostala na -0,48 percenta. Zvýšená averzia voči riziku znamenala aj rast rizikových prirážok podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme, ktorých indexy klesli o 0,2 – 0,4 percenta.

Komoditné trhy

Ropa sa posunula na trojmesačné minimá pri poklese Brentu pod 40 dolárov a WTI k 37 dolárom, čo predstavuje vyše šesťpercentné týždenné straty, k čomu prispeli obavy z pomalej obnovy dopytu po komodite a prekvapujúci rast jej komerčných zásob v Spojených štátoch. Zlato na týždennej báze stagnovalo okolo 1 940 dolárov, keď na jednej strane prirodzene rástol dopyt po ňom v čase zvýšenej volatility na finančných trhoch, na druhej strane jeho zisky obmedzoval málo holubičí postoj ECB z jej štvrtkového zasadnutia a paradoxne neschopnosť amerického Kongresu dohodnúť sa na ďalších stimuloch.

Devízové trhy

Na devízových trhoch sa zvyšoval dopyt po dolári ako bezpečnom prístave pri zatiahnutej oblohe na finančných trhoch, čo zhodilo jeho kurz k euru až k 117,5 centa. Súčasne však euro bolo podporované od štvrtka popoludnia sklamaním obchodníkov z nedostatočne holubičieho postoja ECB na jej septembrovom zasadnutí a vlažnom postoji šéfky banky Christine Lagardovej k ostatnej sile eura, ktorú bude zatiaľ „iba“ monitorovať. Kurz EUR/USD sa preto na konci týždňa vrátil na 118,5 centa. Pod masívny tlak sa dostala britská libra, ktorá voči doláru a euru oslabila o 3,7 percenta, keď rastie šanca na to, že pobrexitovú obchodnú dohodu medzi Londýnom a Bruselom sa nepodarí vyjednať, navyše sa schyľuje k právnemu sporu medzi oboma stranami pre nerešpektovanie „rozvodovej legislatívy“ Londýnom pre zákon o vnútornom trhu v súvislosti s režimom na írskych hraniciach.