Akciové trhy

Americké akciové indexy minulý týždeň zastavili svoju predošlú rallye. Široký index S & P 500 klesol o 1,2 percenta a bluechipsový Dow Jones o 0,7 percenta pri strate technologického Nasdaqu Composite o 1,2 percenta. Na trhoch rastú pochybnosti o tom, či možno urobiť zásadný prelom v čínsko-amerických obchodných rokovaniach, pričom aj americký prezident Donald Trump povedal, že cesta k dohode bude ešte dlhá. To zatienilo pokračujúci holubičí slovník predstaviteľov Fedu naznačujúci skoré zníženie úrokových sadzieb. Navyše investorov neohúrila ani začínajúca sa kvartálna podniková výsledková sezóna, keď firmy zatiaľ prekonávajú len nízko položenú latku odhadov. Európske trhy len stagnovali, paneurópsky index STOXX 600 sa posunul nahor o 0,1 percenta, keď sa na americkom raste na nové historické maximá v predchádzajúcich dňoch nezúčastnili a už započítali väčšinu ekonomickej slabosti starého kontinentu. Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch rástli merané indexom MSCI Emerging Markets o 0,6 percenta, celkovo od začiatku júla sú však v stagnácii, keďže svetová ekonomika stráca momentum rastu.

Dlhopisové trhy

Pretrvávajúce signály spomaľujúceho sa rastu svetovej ekonomiky, nervozita z toho, ako sa vyvinie obchodný spor medzi USA a Čínou, utlmený finančný tlak, ako aj očakávania, že Fed aj ECB čoskoro uvoľnia menovú politiku, sa pretavili do poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či eurozóny. Desaťročný americký výnos klesol za uplynulý týždeň o sedem bázických bodov na 2,06 percenta, pričom nemecký 10-ročný výnos sa vrátil do blízkosti svojich absolútnych miním pod -0,3 percenta, keď klesol o 11 bázických bodov. Roztiahli sa prirážky podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme tak v eurozóne ako v Spojených štátoch, čo signalizuje rast nervozity medzi trhovými hráčmi.

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo a posunulo sa na nové šesťročné maximá, keď sa  miestami obchodovalo nad métou 1 450 dolárov. Benefitovalo práve z poklesu americkej výnosovej krivky, slabšieho dolára či zo zvýšenej geopolitickej nervozity. Ropa prudko klesla, keď na ňu mali vplyv obavy zo slabšieho rastu dopytu po nej v dôsledku pribrzďovania svetovej ekonomiky, z prebytku suroviny na trhoch, ako aj nejasné smerovanie čínsko-amerického obchodného konfliktu. Blízkovýchodné napätie potom, čo Spojené štáty zostrelili nad Hormúzskou úžinou iránsky dron a Irán zadržal britský tanker, len brzdili pád cien čierneho zlata.

Devízové trhy

Dolár sa minulý týždeň dostal pod predajný tlak voči košu hlavných svetových mien, za čím stáli vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že cesta k uzavretiu obchodnej dohody s Pekingom je ešte dlhá, ako aj vystúpenia viacerých amerických centrálnych bankárov o tom, že preferujú preventívne zníženie sadzieb. Až v samotnom závere týždňa vymazal podstatnú časť strát po zverejnení solídnych čísel júlovej spotrebiteľskej dôvery v USA a potom, čo trhy prestali agresívne započítavať pravdepodobnosť zníženia sadzieb Fedom v júli až o 50 bázických bodov. Zisk eura bol limitovaný pokračujúcimi prejavmi slabosti ekonomiky eurozóny. Kurz EUR/USD sa tak celý týždeň pohyboval medzi 112 a 113 dolárovými centmi. Zo zvýšenej averzie voči riziku však profitovali japonský jen a švajčiarsky frank.