Spoločnosť AMD, sídliaca v kalifornskom meste Sunnyvale, reportovala, že upravená čistá strata za prvý kvartál fiškálneho roka 2016 dosiahla 96,0 milióna dolárov, resp. -12 dolárových centov na akciu, pričom trh očakával stratu až na 101,8, bezmála -13 centov. Za rovnaké obdobie minulého roka bola strata na -73,0 milióna (-9 centov na akciu).

Nedarilo sa ani tržbám, ktoré klesli o 19 percent na 832 miliónov dolárov, čo je síce lepšie ako očakávania na 819,1 milióna, no okrem medziročného poklesu ide tiež o sekvenčný medzikvartálny pokles o 13,2 percenta. 

Prvotný rast akcií po publikovaní výsledkov bol okrem lepších ako očakávaných čísiel podporený hlavne sľubným výhľadom na druhý kvartál. Spoločnosť verí, že silný dopyt po hracích konzolách a nárast už v minulosti avizovaného nového biznisu pomôžu rastu tržieb v druhom polroku 2016.

Firma tiež predpokladá solídny rast v súčasnom kvartáli. Ten by mal priniesť zvýšenie tržieb o 15 percent, s odchýlkou troch percentuálnych bodov. To indikuje tržby v rozpätí 931,8 až 981,8 milióna dolárov, čo je v pozitívnom kontraste s priemerným odhadom analytikov podľa spoločnosti Bloomberg na 890,8 milióna dolárov.

Lisa Su, prezidentka a generálna riaditeľka AMD, na dôvažok povedala, že stratégiou firmy „je budovanie silných biznis základov a zlepšovanie finančných výsledkov prostredníctvom dodávania skvelých produktov sa začína vyplácať“.

AMD tiež podľa piatkových správ, ktoré poslali akcie prudko nahor, dostane 293 miliónov dolárov, čo je súčasťou licenčnej dohody s Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment, spoločným podnikom dohliadaným z čínskej strany Čínskou akadémiou vied. Táto entita dostane procesory a systémové technológie pre čipy a serverové čipy len pre čínsky trh.

Najľudnatejšia krajina na svete je zároveň najväčším trhom pre polovodiče, pričom sa snaží o ich vlastný vývoj. AMD dodala, že táto dohoda nebude mať vplyv na snahu AMD oživiť svoju účasť na lukratívnom trhu so servermi, kde Intel vlastní viac ako 99-percentný podiel.

Aj z dôvodu ostatného prudkého posilnenia akcií spoločnosti AMD sú analytici oslovení spoločnosťou Bloomberg opatrní a pre spomínané akcie potenciál návratu na najbližších 12 mesiacov nevidia.