Celkový počet predajov umeleckých diel sa vlani znížil o 11 percent. Predaje umeleckých diel v hodnote vyššej ako 10 miliónov dolárov medziročne poklesli dokonca o ohromujúcich 35 percent. „Je zrejmé, že rok 2019 nebol dobrým rokom,“ uvádza Michael Plummer, spoluzakladateľ umeleckej poradenskej spoločnosti Artvest Partners v novom Arnet Intelligence Reporte

Priemerná cena umeleckého diela predaného v aukcii minulý rok bola 42 439 amerických dolárov. To je o 26 percent menej ako v roku 2018. Čo sa však od roku 2013 drží stále v podobnej hladine, je miera úspešnosti aukcií, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 6468 percent. Vlani sa priemerne na aukciách predalo 65,7 percenta ponúkaných položiek. Celkovo zberatelia a investori utratili v minulom roku za krásne umenie, dizajn a dekoratívne umenie 17,8 miliardy amerických dolárov. To je o vyše 8 percent menej ako rok predtým.

Významný pokles zaznamenali najmä najväčšie svetové umelecké trhy. Najstrmší prepad si pripísalo Spojené kráľovstvo, v ktorom sa predaje znížili o 20 percent. V pätách mu sú však Spojené štáty19-percentným zostupom. Aj tretí veľký hráč na umeleckom trhu – Čína vlani pocítila pokles predajov, tu však išlo len o 5-percentný prepad. Významne sa, naopak, darilo predajom umeleckých diel vo Francúzsku, ktoré zaznamenalo až 49-percentný medziročný nárast, a v Taliansku, kde kupci zvýšili predaje umenia o 28 percent.

Dôvodom poklesu na najväčších trhoch však nie je menší dopyt ako skôr menej zaujímavá ponuka. Rok 2019 nepriniesol do aukcií diela takmer zo žiadnych výrazných a slávnych zbierok na rozdiel od roku 2018, ktorému vládli predaje z Rockefellerovho majetku, ktoré samy osebe vygenerovali ten rok viac ako 800 miliónov dolárov. Vlani však museli aukčné domy venovať väčšie úsilie hľadaniu „umeleckých trhákov“, ktoré by od jednotlivcov dostali na trh. Navyše trh nebol nastavený na veľké utrácanie. Nielen americkému trhu s umením totiž neprospela zmena v legislatíve. Americký daňový zákonník odstránil obľúbenú daňovú výnimku č. 1 031, takže nákup umenia sa stal pre investorov a zberateľov drahším a tým pádom aj menej príťažlivým. Trh ovplyvnila aj svetová geopolitická situácia a neistota, ktorá sa k jej aktuálnemu stavu viaže. Globálny hospodársky rast vlani spomalila situácia okolo brexitu, ako aj obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Uvidíme, ako ho teraz ovplyvní aj súčasný stav súvisiaci s epidémiou koronavírusu

Odborníci však veria, že trh s umením v tomto roku zase začne aspoň mierne rásť. Do aukcií by mali vstúpiť veľké zbierky v hodnote až 700 miliónov dolárov vrátane tých, ktoré sa uvoľnili rozvodom real estate titanov Harryho a Lindy Macklowovcov alebo umelecký majetok takzvaného „magnáta káblovej televízie“ Ginnyho Williamsa. Veľké očakávania medzi aukčnými sieňami priniesli aj správy, že zbierka finančníka Donalda Marrona bude privátne predávaná vďaka partnerstvu medzi Gagosianmi, Acquavellou a Pace.