Akciové trhy

Po najhoršom decembri od roku 1931 sme na ceste k jednému z najlepších januárov v histórii, čo sa týka rastu rizikových aktív. Svetové akcie sa od začiatku roka odrazili o vyše päť percent a od decembrového dna sú nahor o približne 10 percent. Ochota podstupovať riziko čerpá energiu zo správ o pokroku v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou, ako aj zo signálov Fedu o zdržanlivom postupe pri sprísňovaní menovej politiky. Navyše plusom pre trhy bola aj dohoda OPEC+ o znížení produkcie ropy alebo väčšie čínske stimulovanie lokálnej ekonomiky. Trhy odsunuli len na vedľajšiu koľaj prichádzajúce a stále nepresvedčivé makrodáta a do značnej miery ignorovali rekordne dlhé zatvorenie niektorých vládnych úradov v USA pre spor okolo financovania múru na hranici s Mexikom. Neotriaslo nimi ani zamietnutie brexitovej dohody britským parlamentom, keď to očakávali. Navyše tento krok potom, čo britská vláda získala dôveru parlamentu, zvyšuje šancu, že príde k mäkkému brexitu v neskoršom termíne alebo dokonca k tomu, že žiadny brexit nebude. Celkovo preto v minulom týždni najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 rástol o 2,9 percenta pri raste paneurópskeho indexu STOXX Europe 600 o 2,3 percenta a indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets o 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch pre optimizmus, že Washington sa s Pekingom dohodne na novom usporiadaní obchodných vzťahov, ako aj očakávaná prestávka Fedu v sprísňovaní menovej politiky sa pretavili do posunu americkej výnosovej krivky nahor pri súčasnom poklese rizikových prirážok podnikových či emerging dlhopisov, ktorých ceny rástli. Odraz štátnych výnosov najmä v Európe bol však limitovaný, keďže v tomto regióne sa naďalej znižujú perspektívy rastu ekonomiky. Výnosy britských dlhopisov rástli napriek rastúcej politickej kríze v krajine, keď parlament zamietol vládny brexitový plán. Vláda stále získala podporu parlamentu a stúpa šanca, že krajina sa vyhne tvrdému brexitu, keďže opozícia je ochotná podporiť upravenú brexitovú dohodu len za výmenu toho, že krajina ostane v colnej únii. A ak teda príde k mäkkému brexitu, nastane zrejme neskôr ako koncom marca, pričom existujú dobré šance aj na to, že k brexitu napokon vôbec nepríde.

Komoditné trhy

Zlato bolo v priebehu celého týždňa pod tlakom na pozadí rastu akciových trhov a zosilnenia dolára. Na týždennej báze kleslo o 0,5 percenta na 1 282 dolárov. Ropa kopírovala vývoj na akciových trhoch a rástla, Brent pridal 3,7 percenta a končil na 62,7 dolára pri raste WTI o 4,3 percenta na 53,8 dolára. Forsáž jej dodával pokles ťažby na základe dohody OPEC+. Plusom boli aj zverejnené reporty OPEC a Medzinárodnej energerickej agentúry, ktoré konštatovali, že dopyt po rope bude nezmenený v tomto roku, keďže pomalší ekonomický rast bude kompenzovaný práve jej nižšími cenami. Navyše aj americká energetická agentúra EIA naznačuje spomalenie americkej produkcie s nižším počtom dokončených vrtov pri nižších cenách.

Devízové trhy

Dolár prvýkrát po mesiaci rástol voči košu hlavných svetových mien, keď sa obchodníci sústredili najmä na zamietnutie brexitovej dohody v britskom parlamente či na disfunkčné federálne úrady vo Washingtone a odklonili svoju pozornosť od toho, že Fed na jar nezvýši sadzby. Napriek politickej kríze v Londýne však výrazne zosilnela britská libra, keď voči euru získala viac ako jedno percento a vzájomný výmenný kurz končil na hladine 0,883 pence za euro. Teda trhy vôbec nepanikárili ohľadne toho, že britský parlament neschválil brexitovú dohodu. Očakáva sa totiž, že rastú šance na trhovo priateľský odchod Londýna z únie, ktorý by mohol zostať súčasťou spoločného trhu. Len táto možnosť by zrejme získala v parlamente dostatok hlasov, navyše existuje šanca aj na to, že k brexitu vôbec nepríde, keď možnosťou je vypísanie druhého referenda o ňom.