Smaragd s rekordnými 5,655 karátmi, našli v októbri v bani Kagem. A už sa bude ponúkať aj v aukcii v Singapure, uviedla spoločnosti Gemfields Group.

Nerast je takmer dvojnásobne väčší ako doteraz najväčší diamant v celosvetovom meradle, Cullinan, ktorý bol objavený v južnej Afrike v Pretórii v roku 1905. Napriek tomu smaragd je typ drahokamu, ktorý je ťažké oceniť a najmä v podobnej veľkosti a váhe. Už roky mala spoločnosť Gemfields uložených viacero smaragdov nakoľko bolo náročné stanoviť ich cenu. Smaragdy sú cennejšie ako surové diamanty.

Ceny smaragdov pritom v ostatných rokoch vzrástli, aj vďaka tomu, že nielen spoločnosť Gemfields investovala dlhodobo do reklamy v snahe rozšíriť trh so zelenými kameňmi. Smaragdy predtým produkovali predovšetkým drobní baníci, takže maloobchodníci nemali konzistentnú ponuku. Spoločnosť Gemfields, ktorá produkuje rubíny aj v Mozambiku, prevzala minulý rok juhoafrická komoditná investičná spoločnosť Pallinghurst Resources.

/data/MediaLibrary/articles/14298/1x-1.pngzdroj: Gemfields

Smaragd nazvali Inkalamu, čo znamená "lev" v miestnom jazyku Bemba. Pre účely aukcie bude rozrezaný na menšie kusy. Podľa oficiálneho stanoviska má kameň “pozoruhodnú jasnosť a dokonale vyvážený zlatozelený odtieň”.

Ako uviedla Elena Basagliová, gemologistka v spoločnosti Gemfields, záujem o smaragdy v Zambii sa stále zvyšuje vďaka dopytu najmä od obchodníkov z Európy. “Zažívame výrazne zvýšený dopyt po vysoko kvalitných smaragdoch zo Zambie prevažne od hlavných značiek z Európy, ktoré obdivujú plnú farbu a jedinečnú transparentnosť našich drahokamov - vlastnosti, ktoré z nich robia unikátne kúsky medzi smaragdami," povedala Basagliová.

Tento klenot ale nie je najväčším smaragdovým kameňom, ktorý sa kedy našiel. V roku 2010 baníci v Zambii našli už 6,225 karátový smaragd, ktorý vďaka masívnej veľkosti nazvali "slon".