Celkovo top desiatka najdrahších nehnuteľností priniesla predajcom v tomto roku pol miliardy dolárov, a to aj napriek tomu, že ceny týchto nehnuteľností naďalej už tretí rok po sebe klesajú.

Vrcholom tohto predaja sa stal penthouse v budove dizajnovanej Robertom Sternom a s cenou necelých 74 miliónov dolárov, ktorý aktuálne predávali s vyše štvrtinovou zľavou oproti roku 2014. To bol ešte rok, keď na Manhattane predali penthouse na 57. ulici s výhľadom na Central Park za viac ako sto miliónov dolárov.

Podľa realitných maklérov sa však prepad ešte neskončil, a to tiež z dôvodu, že investori a akciové trhy očakávajú spomalenie svetového rastu a príchod recesie v najbližších rokoch. Takýto vývoj by ovplyvnil aj realitný trh. „Nie som si istý, že existuje dopyt pre ďalšiu vlnu ultraluxusných realít, ktoré by ešte mali vstúpiť na trh,“ uviedol odhadca Jonathan Miller zo spoločnosti Miller Samuel.

Dôvodom je, najmä v New Yorku, že trh vo Veľkom jablku má svoje mantinely, a to nielen na strane kupcov, ale aj developerov. Ako hovorí Miller, „neviem si predstaviť, čo iné vyššie či väčšie by sa malo ešte na Manhattane už aj tak natlačenom postaviť, aby sa to mohlo predávať za vyššie než súčasné ceny. Je však pravda, že to isté som si hovoril aj v roku 2008“.