Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Finančné trhy včera zostali v strese s volatilitou na rekordných maximách, keď reštriktívne opatrenia na boj s koronavírusom môžu vyvolať hromadné bankroty firiem v rámci viacerých najviac postihnutých odvetví. Trhy si myslia, že ani doteraz oznámené a zamýšľané fiškálne balíčky a menové opatrenia nebudú dostatočné, aby ekonomikám uľavili.
 • Ropa včera zaknihovala 24-percentný pokles k 20-dolárovej úrovni, tretí najväčší v histórii a klesla na 18-ročné dná, keď dopyt po nej kolabuje a súčasne trh čelí ponukovému šoku pre saudsko-ruskú cenovú vojnu.
 • Európska centrálna banka včera večer na núdzovom zasadnutí prijala dočasný pandemický program nákupu aktív (PEPP) s objemom 750 miliárd dolárov. V rámci neho bude nakupovať okrem štátnych aj firemné dlhopisy, pričom program má byť výrazne flexibilný.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Wall Street prechádza uprostred koronavírusovej paniky bezprecedentnou jazdou na horskej dráhe, keď včera opäť nastúpila na výpredajovú vlnu a indexy zostúpili na najnižšie úrovne od decembra 2018, pričom blue chips index Dow Jones spadol pod psychologickú hranicu 20 000 bodov. Obavy z tvrdého dopadu pandémie na globálnu ekonomiku zatienili aj masívnu podporu svetových vlád a centrálnych bánk, keď investori odhadujú, koľko finančných prostriedkov bude treba ešte obetovať, aby sa ekonomika nezrútila. Plánovaný stimul by v USA mohol dosiahnuť až 1,2 bilióna dolárov, keďže šírenie koronavírusu zatiaľ napriek podniknutým opatreniam nepoľavuje a nedá sa očakávať ani koniec zatvárania spoločností, keďže sa ešte nenachádzame v kulminačnom bode nákazy. Recesia, ktorej reálne čelí americká ekonomika, by mohla byť dokonca až dvakrát hlbšia ako po finančnej kríze v roku 2008. Americký prezident Donald Trump snažiaci sa všemožne pomôcť ekonomike aktivoval opatrenie z čias vojny v Kórei, ktoré umožňuje úradom nariadiť súkromným spoločnostiam výrobu produktov požadovaných vládou.
Po utorkovej stabilizácii opäť strácali vo veľkom aj európske akcie, keď sa aj napriek podniknutým opatreniam, ktoré paralyzovali bežný život, nedarí dostať nákazu v Európe pod kontrolu a v Taliansku a Španielsku začína kolabovať zdravotná starostlivosť, čo sa odzrkadľuje aj na obrovskom počte mŕtvych, ktorí denne pribúdajú. K akciovému výpredaju prispel aj ďalší kolaps cien ropy k 20-dolárovej hranici. Neskoro večer sa snažila ECB rozptýliť obavy, že jej došla munícia v boji s hospodárskym spomalením a predstavila program sprístupnenia peňazí pre všetky segmenty ekonomiky, ktorý v sebe zahŕňa nákup vládnych a firemných dlhopisov za 750 miliárd eur.

Dlhopisové trhy

Výnosy na trhoch štátnych dlhopisov prudko rástli, keď investori očakávajú záplavu nových emisií slúžiacich na financovanie oznamovaných gigantických fiškálnych stimulov. 10-ročný nemecký výnos rástol už siedmy deň v rade a zaznamenal najväčší jednodennný pohyb od novembra 2011 a obchodoval sa na úrovni tesne pod -0,2 percenta. Na trhu podnikových dlhopisov panovala v Európe aj v Spojených štátoch vysoká panika, predovšetkým v neivestičnom segmente pri prudkom raste rizikových prirážok, keď trh začínajú započítavať vysoké riziko bankrotu mnohých firiem zasiahnutých koronavírusom a energetických firiem pre nízke ceny ropy.

Komoditné trhy

Zlato znovu spadlo k decembrovým úrovniam pod 1500-dolárovú métu, keď únik k likvidite v snahe zaplátať stratové pozície na iných aktívach aj naďalej prevažuje nad príťažlivosťou drahého kovu ako bezpečného prístavu v čase neistoty. V pokračujúcich obavách z klesajúceho dopytu po energii, pre spomaľovanie globálneho hospodárstva a cenovú vojnu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, ktoré spolu so Spojenými arabskými emirátmi začnú od apríla zaplavovať už aj tak presýtený trh rekordnou záplavou ropy, poklesla cena komodity k 20-dolárovej hranici a nachádza sa najnižšie od roku 2002. K poklesu prispel aj ďalší nárast zásob suroviny na americkom trhu v minulom týždni o takmer dva milióny barelov.

Devízové trhy

Na devízovom trhu porážal dolár väčšinu svojej konkurencie. Voči košu hlavných svetových mien vystúpil na trojročné maximum, pretože v súčasnej neistej dobe zhoršujúcej sa likvidity je vyhľadávaný ako bezpečné a vysokolikvidné aktívum. Naviac ťaží z toho, že americkí predstavitelia sa neboja v boji s koronavírusom nasadiť aj ťažké kalibre. V zostupnom trende pokračovalo euro, ktoré voči doláru zostúpilo až k mesačnému minimu pri hranici 1,08 EUR/USD. Na oneskorené opatrenia v boji s nákazou vo Veľkej Británii reagovala libra prudkým oslabením a jej kurz voči doláru padol na najnižšiu úroveň za posledných 35 rokov.

Dôležité ekonomické správy

Včera večer núdzovo zasadala ECB a prijala dočasný pandemický program nákupu aktív (PEPP) súkromného aj verejného sektora v objeme 750 miliárd eur. Účelom je zlepšiť transmisný mechanizmus menovej politiky a pomôcť vystresovanému finančnému, firemnému sektoru, ako aj domácnostiach v komplikovaných časoch koronavírusu. ECB bude nakupovať dlhopisy, na ktoré sa vzťahoval doterajší program nákupu aktív (APP), pričom rozšíri zoznam dlhopisov súkromného sektora (CSPP program) aj na nefinančné spoločnosti. V rámci nákupov bude prihliadať na kapitálový kľúč, no budú prevádzané veľkou dávkou flexibility. Inak povedané, je možné odchýlenie sa od kľúča s cieľom znížiť spready dlhopisov na perifériách Európy. Zaujímavosťou je, že ECB začne nakupovať aj grécke štátne dlhopisy, ktoré boli doteraz na waiver listine pre sériu záchran krajiny medzinárodnými inštitúciami. Program je dočasný, kým neskončí COVID 19 kríza, no zároveň pobeží minimálne do konca tohto roka. ECB vyhlásila, že je pripravená zvýšiť nákup aktív v rámci tohto programu, ako aj zmeniť kompozíciu, ak to bude potrebné. Centrálna banka navyše naznačila, že ak bude potrebné, upraví aj limity nákupov v rámci emisií. Prezidentka banky Christine Lagardeová povedala, že mimoriadne časy si vyžadujú mimoriadne kroky. Dodala, že neexistujú limity ECB ohľadne záväzku k euru. Išlo o jasnú deklaráciu v duchu legendárneho výroku „whatever it takes“ jej predchodcu Maria Draghiho.

Ak si to teda zosumarizujeme, ECB už v decembri reštartovala kvantitatívne uvoľňovanie s mesačnými nákupmi 20 miliárd eur, začiatkom mesiaca na riadnom zasadnutí oznámila dodatočné nákupy 120 miliárd eur do konca roka a včera ešte dodatočných 750 miliárd eur minimálne do konca roka.

Americká centrálna banka urobila včera večer ďalší núdzový krok dodávania likvidity, keď sformovala Money Market Mutual Liquidity Fund s cieľom poskytovať finančných inštitúciám hotovosť na to, aby mohli nakupovať korporátne cenné papiere peňažných fondov. Na trhu podnikových dlhopisov panuje stres a vysychajúca likvidita, keď trhy začínajú zaceňovať hromadné bankroty viacerých firiem v dôsledku reštriktívnych opatrení na boj s koronavírusom. Ide už o druhý núdzový krok Fedu v priebehu dvoch dní, ktorý sa opiera o Stabilizačný fond ministerstva financií.

Americký senát včera prijal prvú časť fiškálneho balíka na záchranu ekonomiky pred koronavírusom v objeme 100 miliárd dolárov, ktorá obsahuje príspevky na platenú dovolenku zamestnancov, ako aj testovanie na koronavírus zadarmo. Kongresmani sa však stále nedokázali dohodnúť na ďalších opatreniach v objeme okolo 1 000 miliárd dolárov.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Európsky makrokalendár je prázdny. Z USA dorazia pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, marcový Philly Fed Business Outlook, ako aj februárový Leading index.

Zaujalo nás

Koronavírus by mohol zničiť až 25 miliónov pracovných miest

Medzinárodná organizácie práce (ILO) vyzýva svetové vlády k rýchlym a razantným krokom, aby pred ekonomickými dopadmi pandémie koronavírusu vo svete chránili zamestnancov. ILO navrhuje rozšírenie sociálnej ochrany, skrátenie pracovnej doby, platenú dovolenku, ale i finančné a daňové úľavy pre všetky typy firiem. Organizácia odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický rast by mohol v najpriaznivejšom prípade svet pripraviť o 5,3 milióna pracovných miest a pri najhoršom scenári až o 24,7 milióna miest. To by prekonalo aj situáciu z rokov 2008/2009, kedy počas globálnej finančnej krízy stratilo prácu 22 miliónov ľudí.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.