Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street sa včera odrazila, keď ju potešil plán Bieleho domu na vytvorenie veľkého fiškálneho stimulačného balíčka s objemom cez 1 000 miliárd dolárov, ktorý má ekonomike uľaviť z koronavírusovej krízy.
 • Nálada v nemeckej ekonomike podľa marcového prieskum ZEW klesla na najnižšiu úroveň od marca 2010, teda na úrovne európskej dlhovej krízy.
 • Ázijské burzy dnes končia obchodovanie v hlbokých stratách, keď je zrejmé, že koronavírus bude predstavovať hlboký dopytový aj ponukový šok pre svetovú ekonomiku. Futures na americké akciové indexy ráno indikovali straty minimálne päť percent (limit poklesu, pod ktorý nemôžu ísť).

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie sa včera spamätávali z pondelkového prepadu, ktorý bol najhorší za posledných 33 rokov. I tak sa však nevyhli v priebehu obchodovania výkyvom oboma smermi, nakoniec však dokázali skončiť vysoko v pluse. Ukľudnenie situácie priniesla aktivita americkej vlády a Fedu, ktorí sú dvomi dôležitými piliermi obrany ekonomiky proti problémom. Biely dom v boji s koronavírusom navrhuje záchranný balík ekonomických opatrení v hodnote 1 000 miliárd dolárov, ktorý zahrňuje úľavy pre malé podniky a letecké spoločnosti najviac zasiahnuté pandémiou, ale i rozsiahle zníženie daní pre zamestnancov a v hre je aj určitá forma daňových prázdnin. Vláda teraz rozmýšľa nad riešením, ako dostať peniaze „priamo do vreciek ľudí.“

Prezident Donald Trump sa vyjadril v tom zmysle, že by rád poslal každému Američanovi 1 000 dolárov. Takéto opatrenie by však malo výrazný vplyv na už aj tak napätý štátny rozpočet, ktorý by zaťažilo ďalšími 350 miliardami dolárov. K rastu akciového trhu prispeli rovnako nové opatrenia Fedu, ktorý oznámil, že podporí domáce podniky nákupom ich krátkodobých dlhopisov. Obnovuje tak program, ktorý po prvýkrát použil v roku 2008 počas globálnej finančnej krízy a dáva tak podnikom čas preklenúť súčasnú nepriaznivú situáciu, ktorá sa premietne do ich ziskovej recesie. V divokom obchodovaní si mierne zisky pripísali aj európske akcie, keď investori pozitívne prijali odhodlanie vlád bojovať s dopadmi koronavírusu na ekonomiku. Francúzska vláda oznámila balík opatrení za 45 miliárd eur, Španielsko vyčleňuje na boj s nákazou 200 miliárd eur a Veľká Británia podporí ekonomiku vládou krytými úvermi v objeme 330 miliárd libier. Určitým upokojením bola aj štúdia americkej banky JPMorgan Chase, podľa ktorej by epidémia koronavírusu mala v Európe ustúpiť koncom marca.

Dlhopisové trhy

Ústup rizikovej averzie nahrával zlatu, ktoré zastavilo svoj predchádzajúci pokles, keď investori ziskové investície vyberali, aby prostriedky použili na doplnenie kolaterálov na stratových investíciách a posilnilo o takmer tri percentá. V páde pokračovali ceny ropy, ktoré klesajú hlbšie pod 30 dolárovú hranicu v obavách z kolabujúceho dopytu po energii a tým pádom aj komodity a záplavy novej ropy zo Saudskej Arábie a Ruska.

Komoditné trhy

Ropa sa v piatok odrazila spolu s odrazom cien akcií a takisto korigovala vyše osempercentné straty zo štvrtka. Pozitívne na trhy zapôsobili oznámenia viacerých vlád o tom, že podajú ekonomike podporné „záchranné vesty“ ako aj vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že štátne Strategické ropné rezervy (SPR) urobia nákupy komodity do zásob. Aj tak však ropa klesla za minulý týždeň o 24 percent, najviac od čias veľkej finančnej krízy z rokov 2008 a 2009, keď komodita dostáva ranu na strane ponuky v dôsledku cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom a aj na strane dopytu v dôsledku spomalenie ekonomickej aktivitu pod tiažou koronavírusu. Zlato pokračovalo v poklese, keď si odpísalo vyše 4,5 percenta a zaznamenalo najväčšiu týždennú stratu od roku 1983, ktorá dosiahla deväť percent. Investori preferovali viac hotovosť, okrem iného aj pre margin cally naprieč viacerými triedami aktív na čele s akciami.

Devízové trhy

Na devízovom trhu výrazne posilňoval americký dolár, keď investori v obavách z koronavírusu presúvali finančné prostriedky do tejto vysoko likvidnej meny. Konštruktívnej nálade dopomohla i skutočnosť, že americká vláda sa nebojí v boji s koronavírusom nasadiť aj ťažké kalibre a snaží sa stimulovať najväčšiu ekonomiku sveta, ako to len ide. Posilňovaniu dolára nebránilo ani nepríjemné prekvapenie v podobe poklesu februárových maloobchodných tržieb, ktoré reflektovali obdobie pred nákazou a očakáva sa, že marcové čísla budú ešte tragickejšie. Pod tlakom paralyzovania života v Európe strácalo euro, k čomu neprispela katastrofálna dôvera investorov v najväčšiu európsku ekonomiku Nemecka. Tá sa podľa marcového prieskumu ZEW prepadla na najhoršiu úroveň od finančnej krízy.

Dôležité ekonomické správy

V americkom Kongrese už niekoľko dní prebieha búrlivá debata o veľkom fiškálnom balíku na podporu ekonomiky, firiem a ľudí počas koronavírusovej krízy. Najskôr sa hovorilo o čiastke 750 miliárd dolárov, teraz sa suma pohybuje nad úrovňou jedného bilióna. Až 550 miliárd dolárov by mohlo byť vyčlenených na priame platby (špekuluje sa o poukážkach 1 000 dolárov pre každého Američana) či zníženie daní, až 300 miliárd na podporu malých firiem a do 100 miliárd na podrporu pre leteckých prepravcov a celýéodvetvie letectva. Už začiatkom marca americký prezident Donald Trump podpísal pomoc 8,3 miliárd dolárov na výskum vakcíny proti koronavírusu a opatrenia boja proti jeho šíreniu.

Americká centrálna banka Fed oznámila, že obnoví núdzový refinančný program, ktorá bola použitá v roku 2008, umožňujúcu firmám získať krátkodobé zdroje. Fed okrem toho oznámil, že každý deň počas tohto týždňa je pripravený dodávať likviditu do trhu pre banky prostredníctvom jednodňových repooperácii v objeme až 500 miliárd dolárov.

Lídri skupiny najrozvinutejších krajín sveta G7 opätovne prisľúbili, že urobia všetko, čo bude potrebné v boji proti pandémii koronavírusu. Ďalej uviedli, že budú užšie spolupracovať, aby ochránili verejné zdravie, pracovné miesta a rast ekonomiky.

Britskí tvorcovia politík takisto oznámili schému na zabezpečenie finančných zdrojov pre firmy prostredníctvom krátkodobých premosťovacích úverov, ktorá bude uskutočňovaná prostredníctvom Bank of England.

Viaceré vlády prichádzajú s fiškálnymi opatreniami, aby uľavili firmám či domácnostiam zasiahnutým koronavírusom. Malo by ísť o úverové garancie či rovno štátne pôžičky firemnému sektoru, odloženie platenia daní a odvodov (či dokonca zníženia sadzby daní), dotácie miezd firmám, či možnosť odloženia úverových splátok.

Včera bol zverejnený marcový prieskum ZEW medzi nemeckými finančníkmi, čo bolo prvé číslo, ktoré ukázalo, aký veľký negatívny dopad bude mať koronavírus na nemeckú a európsku ekonomiku. Index očakávaní klesol na -49,5 bodu z februárových 8,7 bodu. Ide o najnižšiu úroveň dôvery od marca 2010, teda od obdobia dlhovej krízy v eurozóne. Index hodnotenia súčasnej situácie dosiahol -43,1 bodu, pričom ešte vo februári sa pohyboval na úrovni -15,7 bodu. Zo ZEWu vyplýva, že nemecká ekonomika skončí v prvom a aj v druhom kvartáli v hlbokej recesii.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Trhy bude zaujímať najmä vývoj okolo koronavírusu, ako aj prichádzajúce fiškálne odpovede vlád, keď samotná menová politika a jej uvoľňovanie nie je v tomto momente príliš efektívne.
 • Z makrodát budú dnes v Európe zverejnené finálne čísla februárovej spotrebiteľskej dôvery na úrovni eurozóny, ako aj januárová bilancia zahraničného obchodu.
 • Zo Spojených štátov dorazia čísla februárových vydaných stavebných povolení a začatej výstavby.

Zaujalo nás

Komodity sú agregátne najlacnejšie od roku 1972

Komoditný index CRB, ktorý zahŕňa 19 rôznych komodít od bavlny cez kukuricu až po hliník a ropu, klesol na najnižšiu úroveň od roku 1972, keď v dôsledku koronavírusu kolabuje dopyt po týchto surovinách.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.