Akciové trhy

Minulý týždeň podľa očakávaní trhy najviac ovplyvňovalo dianie okolo obchodného sporu medzi USA a Čínou. Spojené štáty posunuli pomyselnú métu sporu na novú úroveň, keď zaradili čínsky technologický gigant Huawei na svoju čiernu listinu, čo fakticky znamená, že žiadna americká firma s ním nesmie obchodovať. Tento krok bol následne zjemnený odkladom o 90 dní, ale aj napriek tomu začalo ďalšie kolo osočovania z oboch strán. Medzi investormi začínajú prevládať obavy, že predlžujúci sa spor začína mať výraznejší spomaľujúci vplyv na reálnu ekonomiku. Aktivita v americkej ekonomike sa podľa májového prieskumu PMI prepadla na 10-ročné minimá, pričom európske čísla už dlhšie vyzerajú slabo a očakávania odrazu ekonomiky eurozóny sa po ostatnej eskalácii napätia znižujú. Zhoršenú náladu medzi nemeckými manažérmi potvrdil aj májový prieskum Ifo, ktorý poklesol na štvorročné minimá. V Británii hrá prvé husle nekončiaca sa brexitová sága, ktorá vyústila do odstúpenia britskej premiérky Theresy Mayovej. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 stratil 1,17 percenta a uzatváral na úrovni 2 826,04 bodu. Technológie, ktoré sú v tomto roku najrýchlejšie rastúcim odvetvím, si odpísali 1,5 percenta a Nasdaq Composite uzatváral na 7 637 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average poklesol o 0,69 percenta, paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 1,47 percenta, nemecký DAX 30 o 1,9 percenta. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets stratil jedno percento.

Dlhopisové trhy

Zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Fedu veľké prekvapenie neprinieslo, keďže len potvrdilo opatrný prístup centrálnej banky k jej menovej politike, ktorá v tomto roku neplánuje zvyšovať úrokové sadzby, ale ani ich znižovať, s čím sa stále zahráva trh. Rast rizikovej averzie medzi investormi upriamil ich pozornosť na bezpečné prístavy štátnych dlhopisov, čo sa prejavilo v prudkom raste cien a v prepade ich výnosnostií. Americké výnosové krivky poklesli na najnižšiu úroveň za takmer dva roky, keď 10-ročný výnos klesol na najnižšiu úroveň od decembra 2017 a smeruje k méte 2,3 percenta. Nemecký výnos  s rovnakou splatnosťou klesol pod -0,1 percenta, čo je najnižšia úroveň od októbra 2016.

Komoditné trhy

Zlato nedokázalo výrazne ťažiť z eskalácie napätia medzi USA a Čínou, ako ani zo slabšieho dolára a len s približne polpercentným ziskom sa ustálilo pod hranicou 1 300 dolárov za trójsku uncu. Ropa zaznamenala najhorší týždeň v tomto roku. Za prudkým prepadom cien stáli obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky, čo naznačili neuspokojivé flash indexy nákupných manažérov na oboch brehoch Atlantiku za máj a s tým spojené obavy z poklesu dopytu po komodite pre pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou, pričom jeho riešenie sa zdá byť nateraz v nedohľadne. K tomu sa pridal aj ďalší prekvapivý nárast amerických zásob suroviny druhý týždeň v rade, na úrovni takmer 5 miliónov barelov. Benchmark ropa Brent klesla hlbšie pod 70 dolárov na 68,69 dolára za barel a ropa WTI pod 60-dolárovú métu na 59,02 dolára.

Devízové trhy

Kurz eura voči americkému doláru sa už dlhšie drží v pomerne úzkom pásme okolo 112 dolárových centov a vykročil k tomu, aby aj v druhom kvartáli po sebe doručil najmenšiu volatilitu od vzniku eura ako meny! Averzia k riziku by mala priať doláru, na druhej strane obchodná vojna bude mať negatívny vplyv aj na samotnú americkú ekonomiku, čo limituje postup tejto meny nahor. Euro však z toho nedokáže profitovať, keďže stále neprichádza k výraznejšiemu zlepšeniu ekonomického rastu menovej únie a pri predpoklade dlhšieho trvania obchodnej vojny nemožno byť v tomto smere príliš optimistický. Britská libra sa aj napriek rastúcej aprílovej inflácii k cieľovým hodnotám Bank of England prepadla na tohtoročné minimá pod ťarchou ďalšieho brexitového vývoja. Celotýždňová neistota vyústila do toho, že Theresa Mayová nebude tou osobou, ktorá vyvedie krajinu z EÚ.