Africké umenie bodujúce na aukcii

Papa Ibra Tall je senegalský umelec, ktorý študoval dizajn v Paríži v 50. rokoch minulého storočia a predtým, než v roku 2015 zomrel, stal sa vo svojej domovskej krajine vedúcou postavou v dekoratívnom umení. Keď sa Sotheby’s prvýkrát pustila do predaja jeho diel na aukcii, veľa pozornosti zberateľov jeho tvorba nepritiahla. V roku 2017 vydražili jednu z jeho textílií v Paríži za 20 000 eur, ďalšie práce zostali nepredané. Umelcova maľba Warrior z roku 1964 však tento rok priniesla nečakaný obrat. Papa Ibra Tall bol nadšený milovník džezu a na prvom Mondial des Arts Nègres v Dakare dal tento obraz klaviristovi Dukovi Ellingtonovi. Po Ellingtonovej smrti sa dielo objavilo na aukcii v roku 2016 v Džezovom múzeu v Harleme. Obraz vtedy predali za 6 000 dolárov. Znovu sa dielo objavilo na aukcii Sotheby’s v októbri minulého roku a všetci odborníci na trh s umením stáli s otvorenými ústami. Odhadovaná cena obrazu sa z pôvodných 8 000 libier vyšplhala na viac ako 118-tisíc libier.

/data/MediaLibrary/articles/14613/warrior-zdroj-sotheby-s.jpgzdroj: Sotheby´s

Zničený obraz v koši

Najsledovanejšou aukciou roka sa nepochybne stala jesenná aukcia Sotheby’s v čase umeleckého veľtrhu Frieze, hoci pozornosť vzbudila najmä po jej skončení. Menšia kresba slávneho anonymného umelca Banksyho s názvom Girl with Balloon (2006) totiž hneď potom, čo ju kupec vydražil za rekordných 1,4 milióna dolárov, skončila rozrezaná na prúžky nenápadne zabudovanou skartovačkou v ráme. Banksy vzápätí na svojom instagramovom účte uverejnil fotografie a video, kde ukázal, ako už pred rokmi zabudoval do rámu skartovačku pre prípad, že by sa dielo niekedy dostalo do dražby. A keď sa tak stalo, prístroj na diaľku zapol, aby skazu kresby dokončil. Odvtedy sa celý svet dohadoval, či o tom aukčná sieň vedela vopred, či to nová majiteľka tušila, alebo to bol pre všetkých rovnako veľký šok. Tak či onak, hodnota rozrezaného diela, ktoré dostalo nový názov Love is in the Bin (2018), sa tým dvojnásobne zvýšila. V súčasnosti je toto dielo zaznamenané ako najdrahšia sólová práca Banksyho predávaná v aukcii. Viac o tejto šokujúcej udalosti si môžete prečítať tu.

/data/MediaLibrary/articles/14613/girl-with-balloon-zdroj-moneyweek.jpgzdroj: MoneyWeek

Viacnásobný Picasso

Londýnske aukcie sa na konci vlaňajšej zimy točili okolo predaja obrazov Pabla Picassa. Iba aukčná sieň Christie’s ich mala vo svojej ponuke 13. O to väčšie bolo pre aukčný svet prekvapenie, že sa všetky tieto Picassove diela predali, navyše rovnakému kupcovi. Cena všetkých diel sa vyšplhala na 112,5 milióna libier. Rovnako bolo prekvapením, že agent kupujúceho Harry Smith zo spoločnosti Gurr Johns sa nepokúsil zakryť svoje ponuky. Smith sa, naopak, neschovával a o Picassovi sa verejne vyjadroval ako o dobrej investícii. Prečo? „Lebo je moderný, je všeobecne uznávanou značkou a jeho práca je taká rôznorodá,“ uviedol Smith k dôvodu svojho nákupu pre anonymného zberateľa. Niektorí predstavitelia umeleckého sveta si však nie sú istí jednoznačným prínosom takéhoto nákupu najmä preto, lebo 13 ponúkaných diel nebolo v porovnateľne dobrej kvalite.

Umelecká tvorba umelej inteligencie

Ďalšou významnou udalosťou aukčného sveta bola správa, že aukčná sieň Christie’s sa rozhodla zaradiť do svojej aukcie dielo vytvorené umelou inteligenciou, ktorú naprogramovalo umelecké zoskupenie Obvious. Ešte väčším prekvapením pre umelecký svet sa potom stal výsledok tohto pokusu. Obraz signovaný 𝒎𝒊𝒏𝑮𝒎𝒂𝒙𝑫𝔼𝒙 [𝒍𝒐𝒈𝑫 (𝒙))] + 𝔼𝒛 [𝒍𝒐𝒈(𝟏 − 𝑫(𝑮(𝒛)))] podľa algoritmu, ktorý dielo vytvoril, a pomenované Portrét Edmonda de Belamy malo pôvodne odhadovanú hodnotu medzi 7 000 až 10 000 dolármi. Konečný výsledok však všetkých prekvapil a správa o umeleckých ambíciách umelej inteligencie obletela celý svet. Suma, ktorú bol kupca ochotný za dielo zaplatiť, sa totiž vyšplhala s aukčnou prirážkou až na 432 500 dolárov. Viac o vzniku diela a dôvodoch, prečo Christie’s dielo do aukcie zaradila si môžete prečítat tu. Aký bol priebeh aukcie a čo tento výsledok vypovedá o budúcnosti umenia sa dočítate tu.

/data/MediaLibrary/articles/14613/edmond-de-belamy-zdroj-christie-s.jpgzdroj: Christie´s

Najdrahšie dielo roka

Najdrahším dielom predaným v aukcii sa vlani stalo dielo Nu couché (sur le côté gauche) (1917) od Amedea Modiglianiho, ktoré predali na dražbe v Sotheby’s, a stalo sa jedenástym najdrahším dielom na svete. Suma viac ako 157 miliónov dolárov však nebola pre nikoho príjemným prekvapením, ale skôr sklamaním. Odhadovaná hodnota obrazu znázorňujúceho ženský akt sa podľa odhadov pohybovala vyššie. Modiglianiho najslávnejší akt s rovnakým názvom totiž v roku 2015 v Christie’s predali za 170, 4 milióna dolárov a rozruch spôsobený okolo diela už nejaký čas pred aukciou sľuboval zaujímavejší výsledok. Aj tak sa však v tejto sezóne stal Modigliani jediným novým členom pomyselného klubu umelcov, ktorých diela sa predávajú za rekordné sumy presahujúce 100 miliónov dolárov. Išlo tiež o najdrahšie predané dielo v Sotheby’s vôbec.

/data/MediaLibrary/articles/14613/nu-couche-zdroj-artnews.jpgArtNews