Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Demokratická strana by mala získať úplnú kontrolu nad americkým Kongresom, po tom ako by mala vyhrať dve miesta Senátorov volených za Georgiu.
 • Americké akciové trhy prepísali historické maximá, keď sa po neoficiálnych výsledkoch volieb v Georgii očakávajú väčšie fiškálne stimuly od demokratmi kontrolovaného Kongresu.
 • Násilné demonštrácie pred Capitolom a aj v samotnom komplexe, kde sídli Kongres prívržencami dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, nemali žiadny podstatnejší vplyv na trhy.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie predviedli volatilné obchodovanie, keď po úvodnom zaváhaní poslali stávky na stimulačný balíček americkej ekonomike hlavné indexy na nové rekordy. Tieto nádeje priživila výhra demokratických kandidátov v doplňujúcich senátnych voľbách v Georgii. Senát tak bude rozdelený 50:50 medzi republikánov aj demokratov, čo znamená, že pri zhodnom pomere hlasov má rozhodujúce slovo predseda, ktorým bude demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová. Ovládnutie Senátu by malo dopomôcť nastupujúcemu prezidentovi Joe Bidenovi ľahšie presadzovať svoju politiku a dosádzať svojich ľudí na dôležité posty v administratíve. Následne však nastala určitá korekcia, keďže došlo k nepokojom vo Washingtone. Stúpenci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa protestujúci proti výsledkom volieb, totiž násilne vnikli do Capitolu- sídla Kongresu. Výpredaj postihol hlavne technológie, ktoré sa obávajú prísnejšej regulácie a zvyšovania korporátnych daní novou viac doľava orientovanou vládou. Celkovo technologický Nasdaq stratil 0,6 percenta, zatiaľ čo S&P 500 rástol o 0,6 percenta a bluechipsový Dow Jones dokonca pridal až 1,4 percenta. Americký vývoj ovplyvnil aj Európu, kde akcie vystúpili na nové 10-mesačné maximá. Bokom tak zostala zhoršujúca pandémia, ktorá si vyžaduje prísnejšie lockdowny v európskych krajinách. Sumárne paneurópsky index posilnil o 1,36 percenta, britský FTSE 100 o 3,47 percenta a nemecký DAX dokonca rastom o 1,76 percenta vystúpil na nové historické maximum 13 891 bodov.

Dlhopisové trhy

Modrá vlna po ovládnutí amerického Senátu demokratmi (čím získali kontrolu nad celým Kongresom), ktorá je šancou na ešte masívnejšie fiškálne stimuly, pomohla v prudkom raste americkým výnosom. 10-ročný výnos vystrelil o takmer 10 bázických bodov, prvýkrát od marca minulého roka nad jedno percento. Tento vývoj kopírovali aj výnosy v Európe.

Komoditné trhy

Zlato pod tlakom robustného nárastu dlhopisových výnosov a posilňujúceho dolára, stratilo 1,48 percenta a uzatváralo na 1921 dolároch. Ropa sa posúvala ďalej nad 50 dolárovú hranicu, keďže navýšenie produkcie Ruska a Kazachstanu bude negovať dobrovoľný pokles produkcie Saudskej Arábie, v snahe podporiť ceny. Navyše v raste pomohol aj ďalší výrazný pokles amerických zásob v minulom týždni o osem miliónov barelov.

Devízové trhy

Vďaka výrazne vyšším dlhopisovým výnosom v zámorí ako v Európe a inde vo vyspelom svete, sa z tlaku podarilo vymaniť doláru, ktorý posilňoval voči širokej konkurencii. Nezabránili mu v tom ani tragické decembrové čísla z trhu práce, ktoré naznačili novú vlnu prepúšťania v USA. Svoje pozície si uhájilo euro, k čomu prispela zlepšujúca decembrová aktivita v európskom sektore služieb a nakopnutá inflácia v nemeckej ekonomike.

Dôležité ekonomické správy

 • V doplňujúcich voľbách do Senátu amerického Kongresu v štáte Georgia získali podľa neoficiálnych predbežných výsledkov obe miesta demokrati. Tým pádom budú mať v 100-miestnom Senáte 50 kresiel- rovnako ako republikáni. V takomto prípade nerozhodnosti je pri hlasovaní rozhodujúci hlas predsedajúceho, ktorým je americký viceprezident- v tomto prípade viceprezidentka, ktorá sa čoskoro stane Kamala Harrisová- demokratka. Demokrati tak majú Biely dom, Snemovňu reprezentantov a budú mať aj Senát- teda kompletnú kontrolu troch najdôležitejších inštitúcií v krajine- niečo čo sa označuje ako Blue Sweep (v prípade republikánov Red Sweep). Táto skutočnosť by im mala umožniť ľahšie presadzovať svoju politickú agendu. Trhy po voľbách v Georgii začali špekulovať na ďalšie fiškálne stimuly v USA (viac ľavicovo orientované demokrati po tom už dávnejšie volali). Americké akcie to posunulo na nové historické maximá.
 • Včera sa konali pred Capitolom vo Washingtone obrovské a násilné protesty. Prívrženci dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nechce uznať svoju porážku v prezidentských voľbách, dokonca vrhli do samotného sídla Kongresu, kde muselo byť prerušené hlasovanie o schválení výsledkov volieb do Bieleho domu. Napriek týmto na Ameriku nečakaným udalostiam predpokladáme, krajina je právny štát a teda, že Biely dom bude mať o pár dní oficiálne nového pána- zvoleného prezidenta Joea Bidena a násilnosti nemali a nebudú mať zásadný vplyv na ekonomiku a trhy.
 • Včera z troch hlavných ekonomických regiónov dorazili finálne čísla prieskumov nálady v službách za december podľa PMI ako aj kompozitný PMI, ktorý mapuje rádovo dve tretiny ekonomickej aktivity. Čínsky PMI služieb klesol na 56,3 bodu z novembrových 57,8 bodu. Kompozitný PMI rovnako klesol na 55,8 bodu z 57,5 bodu v decembri. Tieto indikátory však stále hovoria o robustnej expanzii ekonomickej aktivity. Nálada v službách v Nemecku mierne stúpla na 47,0 bodu (vs. 46,0 bodu novembri), keď sa stále prejavuje vplyv ďalšej vlny koronavírusu a s tým súvisiacich lockdownov. Následne aj kompozitný PMI (napriek zlepšeniu sa PMI výroby) klesol na 52,0 bodu z 52,5 bodu v novembri. Na úrovni eurozóny ostala nálada v službách v decembri takisto v pásme kontrakcie na úrovni 46,4 bodu, hoci si oproti novembrovým 41,7 bodom polepšila. Celková aktivita v eurozóne podľa PMI Composite ostala stále v kontrakcii na 49,1 bodoch (vs.45,3 bodov v novembri) a je zrejmé, že rast HDP v štvrtom kvartáli bude záporný. Britský PMI Composite sa dostal v decembri naspäť nad 50-bodovú métu oddeľujúcu kontrakciu od expanzie, keď sa zlepšila nálada vo výrobe ako aj v službách, kde však stále ostáva pod 50 bodmi pre reštrikcie okolo koronavírus a je pravdepodobné, že v januári sa ešte zhorší. Americký PMI služieb klesol v posledný mesiac roka 2020 na 54,8 bodu zo stratosférických 58,4 bodu. Celkovo však ďalej signalizuje robustnú expanziu, čo potvrdzuje aj kompozitný PMI na úrovni 55,3 bodu, ktorý takisto mierne klesol z novembrových 58,6 bodov.
 • Z Nemecka včera dorazili aj prvé odhady inflácie za december, ktorá podľa očakávaní ostáva pod nulou na medziročnej báze vo výške 0,3 percenta resp. 0,7 percenta podľa harmonizovanej metodiky.
 • V USA bol včera zverejnený ADP report z pracovného trhu za december, ktorý ukázal na prekvapujúci čistý úbytok 123-tisíc pracovných miest súkromným sektorom, hoci konsenzus čakal s prírastkom okolo 90-tisíc. Je možné, že tento vývoj má na svedomí koronavírus.
 • Včera večer bola zverejnená zápisnica z decembrového zasadnutia Fedu, ktorá ukázala, že väčšina členov FOMC bola za ponechanie nezmeneného programu nákupu dlhopisov. Zápisnica zároveň ukázala, že Fed chce dopredu jasne a zrozumiteľne komunikovať a signalizovať, kedy začne z redukciou tempa nákupu dlhopisov s cieľom nespôsobiť na trhoch turbulencie. 

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckých podnikových objednávok za november, ktoré medzimesačne rástli o 2,3 percenta a na medziročnej dokonca o 6,3 percenta, čo prekonalo konsenzus trhu.
 • Z eurozóny dnes dorazí rýchly odhad inflácie za december, ktorý by mal byť záporný na medziročnej báze. Okrem toho bude zverejnený aj indikátor ekonomického sentimentu za december a novembrové maloobchodné tržby.
 • Najdôležitejšími číslami z USA bude decembrový prieskum nálady v nevýrobnom sektore podľa ISM a pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Prekvapivo lacný tuniak

Novoročná aukcia tuniaka v Tokiu patrí k spoločenky významným udalostiam, na ktorej sa veľkoobchodníci a majitelia sushi reštaurácií snažia čo najlepšie spropagovať. Cena mäsa tak zvyčajne neodpovedá skutočnej hodnote rýb, ale mala by aspoň určiť trend na najbližší rok. Pandémia koronavírusu však postihla aj túto udalosť. Tento rok sa obrí, 208 kilogramov vážiaci tuniak vydražil „len“ za 20,8 milióna jenov, čo je v prepočte približne 160 tisíc eur. Rekord padol v roku 2019, kedy cena podobnej ryby vyšplhala až na 334 miliónov jenov (2,6 milióna eur).

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.