Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Prajeme Vám všetko dobré v novom roku, a aby bol nielen po stránke investovania lepší ako ten predchádzajúci.
 • Americké akciové trhy končili minulý rok na historických rekordoch, pričom technologický index Nasdaq Composite si pripísal vyše 43 percent, najviac od roku 2009 a široký index S&P 500 pridal vyše 16 percent v čase najhoršej recesie v USA od Veľkej depresie.
 • Na rekordné úrovne sa v závere roka posunuli aj globálne akciové indexy MSCI World a MSCI ACWI rovnako ako nemecký index DAX 30. Emerging trhy merané indexom MSCI EM sa posunuli na 13-ročné maximá.
 • Rely bola poháňaná palivom bezprecedentných menových a fiškálnych stimulov a v závere roka aj vďaka objaveniu vakcíny na COVID-19.
 • V prvý obchodný deň roka 2021 sa nálada na trhoch zhoršila, keď sa do popredia dostal opäť rýchlo sa šíriaci koronavírus a nervozita pred dnešnými doplňujúcimi voľbami do Senátu amerického Kongresu v štáte Georgia. Voliť sa budú dvaja senátori, ak obe miesta získajú demokrati novozvoleného prezidenta Joea Bidena, budú mať pod kontrolou okrem Snemovne reprezentantov aj Senát. Nastane tzv. Blue Sweep, keď budú tak úplne kontrolovať moc s možnosťou väčšej regulácie podnikania a vyšších korporátnych daní.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie odštartovali prvýkrát od roku 2016 novoročné obchodovanie výraznou korekciou, pričom hlavné indexy zaznamenali najhorší deň za ostatné dva mesiace. Ústup z historických maxím spôsobili obavy investorov z pretrvávajúceho vysokého prírastku nakazených koronavírusom vo svete, ktorých ohrozuje nová agresívnejšia mutácia nie len z Británie, ale už aj z Južnej Afriky. Do popredia sa dostáva aj neistota o výsledku senátnych volieb v štáte Georgia, ktoré reálne môžu znamenať prevahu demokratov v Senáte, s čím trh ešte donedávna príliš nepočítal. Celkovo blue chips index Dow Jones stratil 1,25 percenta na 30 223 bodov, širší index S&P 500 odpísal 1,48 percenta na 3 700 bodov a technologický Nasdaq Composite klesol rovnakým tempom na 12 698 bodov. Európske akcie otvorili rok slušným rastom. Investori na rozdiel od Ameriky neriešili rýchle šírenie pandémie a zavádzanie nových reštriktívnych opatrení, ale skôr sa zamerali na prorastové fundamenty. Distribúcia účinnej vakcíny proti Covidu-19, schválenie fiškálneho balíka pomoci v USA a uzavretie brexitovej dohody na poslednú chvíľu, sú prísľubom skorého a rýchleho globálneho ekonomického oživenia. Sumárne paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 0,67 percenta na 401 bodov, nemecký DAX pridal 0,06 percenta na 13 726 bodov a britský FTSE 100 spevnil o 1,72 percenta na 6 571 bodov. Dnes však americké straty Európa s najväčšou pravdepodobnosťou dobehne.

Dlhopisové trhy

S prudkým otočením rizikovej averzie v zámorí, ktoré viedlo k výpredaju akcií, klesali výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov. 10-ročný výnos poklesol o jeden bázický bod na 0,9 percenta. O poznanie lepšie na tom boli európske dlhopisy, ktorých výnosy sa držali lokálnych maxím zo záveru roka. Zníženie ochoty podstupovať riziko sa pretavilo do rozšírenia rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Na prudký rast rizikovej averzie reagovalo skokovitým posilnením sa zlato, ktoré vďaka prvotnému oslabovaniu dolára a očakávaného tlačenia nových peňazí do ekonomiky, ktoré by mohlo rozhýbať infláciu rástlo o 2,7 percenta na 1 946 dolárov. Zaujímavé obchodovanie predviedla ropa, ktorá po úvodnom priblížení k 50 dolárovej hranici stratila cez dve percentá, keďže zasadnutie OPEC+ neprinieslo žiadny výsledok o navýšení ťažby a v rozhovoroch sa bude pokračovať aj dnes. Kartel síce varuje pred navyšovaním produkcie, avšak časť krajín v čele s Ruskom sú k tomuto kroku naklonené.

Devízové trhy

S úvodným optimizmom na globálnych trhoch sa darilo euru, ktoré aj vďaka dobrej odolnosti európskeho priemyslu voči reštriktívnym opatreniam vyšplhalo voči doláru až k hladine 1,23 EUR/USD, ktorú v priebehu európskej seansy niekoľkokrát testovalo, aj keď zatiaľ neúspešne. Takto silné euro bolo naposledy v apríli 2018. Neskôr väčšinu ziskov odovzdalo v prospech dolára, keď obavy zo zhoršovania pandemickej situácie utlmili záujem investorov o rizikové meny.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera boli zverejnené prieskumy PMI výroby z troch najväčších ekonomických regiónov za december. Čínsky Caixin prieskum ukázal spomalenie tempa expanzie na 53,0 bodu, čo je stále robustné číslo z novembrových 54,9 bodu. Za eurozónu finálne čísla ukázali tempo 55,2 bodu, čo je najviac od mája 2018, z Nemecka číslo 58,3 bodu predstavuje maximá od začiatku roka 2018. Britských 57,5 bodu je najviac od novembra 2017. Inak povedané výrobný sektor sa napriek ďalšej vlne koronavírusu pomerne robustne oživuje. Aktivita vo výrobnom sektore Spojených štátov narástla na 57,1 bodu, čo predstavuje šesťročné maximá.
 • New York Stock Exchange včera oznámila, že nedelistuje troch čínskych mobilných operátorov (China Telecom, China Mobile and China Unicom) z burzy, čím chcela splniť nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce americkým firmám a občanom investovať do čínskych firiem prepojených na armádu. Burza sa tak rozhodla po konzultácii s Úradom pre kontrolu zahraničných aktív.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavnou udalosťou dňa, ktoré budú trhy ostro sledovať sú doplňujúce voľby do Senátu amerického Kongresu v štáte Georgia. Volia sa dvaja senátori, ak obe miesta získajú demokrati prezidenta Joea Bidena, získajú kontrolu aj nad senátom a tým pádom aj celým Kongresom (v Snemovni majú prevahu už teraz). To by im uľahčilo vládnutie a prijímanie legislatívy, ktorá je v ich politickej agende vrátane väčšej regulácie biznisu a vyšších korporátnych daní.
 • Okrem toho už ráno boli zverejnené štatistiky maloobchodných tržieb z Nemecka za november, ktoré medziročne rástli o 5,6 percenta, čo je viac ako sa predpokladalo.
 • Z Nemecka budú zverejnené aj novembrové štatistiky z trhu práce.
 • Pozorne bude sledovaný aj vývoj úverovej aktivity v eurozóne za november.
 • Z USA dorazia štatistiky ISM výrobného sektora za december, ktoré by sa mali udržať na vysokých úrovniach hovoriacich o robustnej expanzii ekonomiky.

Zaujalo nás

Iný normál

Hoci by sa mal rok 2021 niesť v znamení postupného návratu do normálneho ekonomického a spoločenského života vďaka vakcíne na COVID-19, postpandemická realita bude nová. Po prvé, očakávame síce „V“ obnovu globálnej ekonomiky, no proaktívna fiškálna politika so štrukturálne vyššími výdajmi ostane zrejme zachovaná, čo by malo viesť k vyšším úrokovým sadzbám, vyššej inflácii ako aj väčšiemu rastu pri kratších biznis cykloch a pri možnej väčšej nestabilite. Po druhé, pravidlá sociálneho odstupu akcelerovali už dve dekády trvajúce digitálne trendy a posunuli technologický sektor na historické maximá absolútne, ale aj čo sa týka podielu na celkovej trhovej kapitalizácii. Hoci nastane určitá sektorová rotácia a korekcia, technológie si svoj zvýšený podiel udržia permanentne. Po tretie, COVID-19 výrazne zvýši produktivitu, keď narušil staré biznis modely a vynútil si urýchlené zavádzanie distruptívnych technológii od umelej inteligencie, internetu vecí až po zvýšenie automatizácie. Z tohto uhľa pohľadu vysoké valuácie technologického sektora nemusia byť neoprávnenými pri rýchlom raste jeho tržieb a ziskov. Po štvrté, porastie význam enviromentálne a spoločensky zodpovedného investovania (ESG), ktoré sa stane mainstreamovým. Investori sa stávajú v tomto smere čoraz uvedomelejšími, rastie dopyt po takýchto investíciách a trh aj odmeňuje firmy, ktoré sa uberajú týmto smerom výrazným rastom ich valuácií. Zmysel budú dávať aj z fundamentálneho hľadiska pri očakávanej veľkej podpore vlád. J&T BANKA má v ponuke mnoho investičných príležitostí splňujúcich ESG princípy.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.