Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americké akciové trhy majú za sebou najlepší týždeň za ostatných 10 rokov, odraz však ešte nemusí byť udržateľný. Fiškálne a monetárne stimuly zlepšili sentiment, no bezprostredne nedokážu podporiť ekonomiku bojujúcu s koronavírusom.
 • Zlato ako bezpečný prístav si zaknihovalo najlepší týždeň od čias finančnej krízy, keď sa oslabuje dolár a rastú obavy z vysokej inflácie práve pre gigantický rozsah vládnych záchranných balíčkov a rozdávania peňazí centrálnymi bankami.
 • Ropa klesla od začiatku roka o vyše 60 percent, keď dopyt kolabuje pre koronavírus a ponuka čelí šoku rastu ťažby pre otvorenú saudsko-ruskú cenovú vojnu.
 • Americký prezident Donald Trump predĺži opatrenia „social distancingu“ až do konca apríla.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie v piatok po predchádzajúcom vysokom trojdennom raste oslabili. Wall Street ovplyvnili správy o prudkom šírení koronavírusu v USA, ktorý už má v krajine najviac nakazených z celého sveta. To rozvírilo obavy o ďalší osud americkej ekonomiky, ktorej by nemusel na vzchopenie sa stačiť ani obrí balíček fiškálnych opatrení v hodnote 2,2 bilióna dolárov, ktorý prešiel aj Snemovňou reprezentantov a jeho platnosť už potvrdil svojím podpisom aj americký prezident Donald Trump.

I napriek piatkovým prepadom majú americké akcie za sebou najlepší týždeň za posledných 10 rokov. Širší index S&P 500 napriek poklesu o 3,37 percenta za celý týždeň stúpol o 10,21 percenta a uzatváral na 2 541 bodoch. Technologický Nasdaq zmiernil svoj týždenný rast na 9,03 percenta, keď v piatok stratil 3,79 percenta a uzatváral na 7 502 bodoch. Najlepší týždeň od 1 938 prežil blue chips index Dow Jones, ktorý pridal 12,84 percenta aj napriek piatkovému poklesu o 4,06 percenta skončil na 21 636 bodoch. Do červených farieb sa odeli v závere týždňa aj európske akciové tituly, keď ich negatívne zasiahol postoj predstaviteľov EÚ, ktorí sa nezhodli na podobe podporných opatrení pre ekonomiky sužované koronavírusom. Európsky lídri sa nevedia dohodnúť, či poskytovať zasiahnutým krajinám úvery zo záchranného fondu, alebo vydávať špeciálne dlhopisy, tzv. koronabondy. Napriek piatkovému oslabovaniu zaznamenali európske akcie najprudší týždenný nárast od roku 2011, keď si paneurópsky index STOXX 600 za týždeň pripísal zhruba šesť percent. V piatok však stratil 3,26 percenta a uzatváral na 310 bodoch. Britský FTSE 100 sa znížil o 5,25 percenta na 5 510 bodov a nemecký DAX 30 o 3,68 percenta na 9 632 bodov.

Dlhopisové trhy

Rýchle šírenie nákazy koronavírusu v Spojených štátoch bolo drsným prebudením pre investorov, ktorý dúfali, že bude mať jasnejší časový rámec a ekonomika sa aj vďaka masívnym stimulom rýchlo vzchopí. Nová vlna nervozity sa premietla do prudkého rastu cien amerických 10-ročných dlhopisov, ktorých výnosy poklesli o 13 bázických bodov na 0,67 percenta. Aj pre neschopnosť lídrov EÚ flexibilne reagovať na potreby ekonomiky v časoch koronavírusovej krízy kopírovali nemecké dlhopisy vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos poklesol až k -0,5 percentu. Opäť sa zvýšili aj rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato dokázalo v piatok udržať svoje predchádzajúce zisky a zakončilo najlepší týždeň za viac ako 11 rokov na 1 630 dolároch, keď rastú obavy trhov z inflácie po prijatí masívnych fiškálnych a menových stimulov vládami po celom svete. Ďalší hlboký pokles predviedla ropa, ktorá klesá v dôsledku obáv poklesu dopytu po energii pre koronavírusový rozvrat v ekonomikách po celom svete a neochoty limitovať ponuku so strany kartelu OPEC a jeho spojencov, už piaty týždeň za sebou. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 5,35 percenta pod 25 dolárov za barel. Cena americkej ľahkej ropy poklesla o 4,82 percenta a priblížila sa opäť k 20 dolárovej hranici, keď uzatvárala na 21,5 dolároch za barel.

Devízové trhy

Americký dolár oslaboval voči konkurencii aj v závere týždňa a za celý týždeň zaznamenal najväčšiu stratu za ostatných 10 rokov, keď koordinované kroky centrálnych bánk zlepšili ponuku dolára na trhu a obchodníci sa vrátili k sledovaniu fundamentov. Tie ukázali na najprudší pokles marcovej spotrebiteľskej dôvery v USA od 2008, ktorá sa dostala na najnižšiu úroveň od októbra 2016. Oslabovanie dolára dokonale využilo euro, ktoré voči nemu posilnilo nad 111 dolárových centov.

Dôležité ekonomické správy

 • V piatok boli z Číny zverejnená dáta ziskovosti priemyselných podnikov od začiatku roka do konca februára, ktoré naznačili magnitúdu škôd spôsobených koronavírusom. Poklesli medziročne o 38,3 percenta.
 • Zo Spojených štátov dorazili v piatok februárové čísla PCE jadrovej inflácie, ktorá medziročne rástla o 1,8 percenta, čo je mierna akcelerácia oproti januárovým 1,7 percentám. Na medzimesačnej báze ostalo tempo rastu nezmenená na hladine 0,2 percenta. V číslach sa však ešte neprejavil vplyv koronavírusu. To isté platí aj o februárových číslach osobnej spotreby (0,2 percenta medzimesačne) a príjmov (0,2 percenta medzimesačne), ktoré sa oproti januáru nezmenili. Finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za marec dosiahli hladinu 89,1 bodu (najnižšia úroveň od jesene 2016) po 95,9 bodoch z februára, išlo o najprudší poklesu od krízového roku 2008. Plná koronapanika sa však aj v tomto ukazovateli prejaví až v aprílových číslach.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes bude opäť míting ministrov financií krajín eurozóny, kde by sa malo diskutovať o možnosti využitia ESM (eurovalu) na pomoc ekonomikám zasiahnutým koronakrízou.
 • Bude zverejnený indikátor ekonomického sentimentu za marec z eurozóny, kde možno očakávať masívny pokles pre koronavírus.
 • Okrem toho budú zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za február, čo je v aktuálne situácii v zásade nepodstatné číslo.
 • Z USA dorazia len februárové čísla nedokončených predajov domov.

Situácia vo fondoch

Keďže emitenti, ktorých dlhopisy sme ako banka umiestňovali na trh, sú dostatočne fundamentálne silní a disponujú hodnotným majetkom, aby v prípade potreby získali preklenovacie financovanie, nemáme obavy o plnenie ich záväzkov. Súčasnú situáciu na trhu s podnikovými dlhopismi a rovnako tak vo fondoch, ktoré sú nim otvorené, preto považujeme za mimoriadnu investičnú príležitosť s pomerne vysokým výnosom do splatnosti. Napríklad výnos do splatnosti fondu J&T Bond bol k 25.3. bol na úrovni 7,9 %.

Aktuálne preceňovanie majetku vo fondoch prebieha na základe aktuálnych cien dlhopisov na burze obsiahnutých v majetku fondov. Súčasné ceny dlhopisov sa odvíjajú od reálne uskutočnených obchodov, teda od transakcií s nimi. Preto ak prebehli na burze obchody, pri rozšírených rozpätiach medzi dopytovou a ponukovou cenou spôsobili pokles ceny dlhopisov, čo zapríčinilo aj pokles samotného fondu. Je zrejmé, že dlhopisy vo fonde sú aktuálne menej likvidné a s vyššou rizikovou prirážkou. Práve tieto vlastnosti však v minulosti umožnili fondu výrazný rast, čo očakávame aj v čase po odznení koronakrízy.

Zaujalo nás

Koronavírus by mohol zničiť až 25 miliónov pracovných miest

Medzinárodná organizácie práce (ILO) vyzýva svetové vlády k rýchlym a razantným krokom, aby pred ekonomickými dopadmi pandémie koronavírusu vo svete chránili zamestnancov. ILO navrhuje rozšírenie sociálnej ochrany, skrátenie pracovnej doby, platenú dovolenku, ale i finančné a daňové úľavy pre všetky typy firiem. Organizácia odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický rast by mohol v najpriaznivejšom prípade svet pripraviť o 5,3 milióna pracovných miest a pri najhoršom scenári až o 24,7 milióna miest. To by prekonalo aj situáciu z rokov 2008/2009, kedy počas globálnej finančnej krízy stratilo prácu 22 miliónov ľudí.

Keďže emitenti, ktorých dlhopisy sme ako banka umiestňovali na trh, sú dostatočne fundamentálne silní a disponujú hodnotným majetkom, aby v prípade potreby získali preklenovacie financovanie, nemáme obavy o plnenie ich záväzkov. Súčasnú situáciu na trhu s podnikovými dlhopismi a rovnako tak vo fondoch, ktoré sú nim otvorené, preto považujeme za mimoriadnu investičnú príležitosť s pomerne vysokým výnosom do splatnosti. Napríklad výnos do splatnosti fondu J&T Bond bol k 25.3. bol na úrovni 7,9 %. Aktuálne preceňovanie majetku vo fondoch prebieha na základe aktuálnych cien dlhopisov na burze obsiahnutých v majetku fondov. Súčasné ceny dlhopisov sa odvíjajú od reálne uskutočnených obchodov, teda od transakcií s nimi. Preto ak prebehli na burze obchody, pri rozšírených rozpätiach medzi dopytovou a ponukovou cenou spôsobili pokles ceny dlhopisov, čo zapríčinilo aj pokles samotného fondu. Je zrejmé, že dlhopisy vo fonde sú aktuálne menej likvidné a s vyššou rizikovou prirážkou. Práve tieto vlastnosti však v minulosti umožnili fondu výrazný rast, čo očakávame aj v čase po odznení koronakrízy.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.