Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street končila v piatok v hlbokých stratách, keď pokračuje nervozita z uťahovania menovej politiky Fedu, ktorý bude mať v tomto týždni prvé tohtoročné zasadnutie.
 • Technologický index Nasdaq Composite má za sebou najhorší štart do roka od roku 2008, od novembrových maxím stratil už vyše 14 percent, široký index S&P 500 je už osem percent od maxím z úvodu roka.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Aj na záver týždňa pokračovali zámorské indexy vo svojom poklese. Nervozitu spôsobujú obavy z výraznejšej reakcie Fedu na súčasný inflačný vývoj a s tým spojené možné razantnejšie zvýšenie úrokových sadzieb už v marci. Dopyt po rizikových aktívach znižuje aj zvýšené geopolitické riziko v súvislosti s napätím medzi Ruskom a Západom okolo Ukrajiny. Výpredaj zasiahol predovšetkým technologický sektor, ktorý tak dokonal najhorší týždeň od októbra 2020. Prepadákom dňa sa stali po slabých hospodárskych výsledkoch akcie streamovacej služby Netflix, ktoré sa prepadli o takmer 22 percent a stiahli so sebou aj ostatné spoločnosti z odvetvia. Sumárne blue chips index Dow Jones stratil 1,3 percenta, širší S&P 500 poklesol o 1,89 percenta a Nasdaq Composite odpísal až 2,72 percenta. Európa postupne doháňala Ameriku a aj tu akcie stratili bezmála dve percentá. Investorov znepokojuje napätie na východnej Ukrajine, zhoršujúca sa pandemická situácia naprieč kontinentom či pravdepodobne výrazné zníženie odhadu rastu najväčšej európskej ekonomiky Nemecka. Nepotešili ani zverejnené makrodáta, keď sa prekvapivo výrazne prepadli britské maloobchodné tržby v decembri. Celkovo sa paneurópsky index STOXX Europe 600 prepadol o 1,84 percenta, nemecký DAX klesol o 1,94 percenta a britský FTSE 100 oslabil o 1,2 percenta.

Dlhopisové trhy

V závere týždňa výnosy na amerických štátnych dlhopisoch obrátili svoje smerovanie o 180 stupňov a vymazali celý svoj týždňový nárast. 10-ročný výnos poklesol o šesť bázických bodov na 1,77 percenta. Zdá sa, že investori už dostatočne započítali očakávané agresívne sprísňovanie menovej politiky Fedu v podobe zvyšovania úrokových sadzieb už od marca a nakoniec prevážil celkový únik pred akciovým rizikom a napätím okolo Ukrajiny do bezpečia. Americký vývoj nasledovali aj výnosy v jadre a na periférii eurozóny.

Komoditné trhy

Príklon investorov k bezpečiu nedokázalo využiť zlato, ktoré aj napriek slabšiemu doláru a poklesu výnosových kriviek zaznamenalo menšie straty. I tak si však udržalo druhý týždenný zisk za sebou. Ropa si zobrala oddychový čas (-0,5 percenta) a len sa stabilizovala v blízkosti svojich sedemročných maxím, kde ju držia obavy z nižšej ponuky pri prevyšujúcom dopyte po energii a palivách v čase oživovania globálnej ekonomiky, ako aj rastúce geopolitické napätie na Ukrajine.

Devízové trhy

Kvôli výraznému poklesu výnosových kriviek oslaboval na devízovom trhu americký dolár, ktorý tak aj napriek rastúcej rizikovej averzii na trhu redukoval svoje predchádzajúce zisky. Investori momentálne vyčkávajú na tohtotýždňové zasadnutie americkej centrálnej banky, ktoré by malo priniesť jasnejšiu predstavu o plánoch Fedu na sprísňovanie menovej politiky v najbližších mesiacoch. Zo slabosti dolára ťažilo euro, ktoré si pripísalo 0,3 percenta a konsolidovalo sa nad 113 centovou hranicou.

Dôležité ekonomické správy

 • V piatok bol zverejnený rýchly odhad spotrebiteľskej dôvery z eurozóny za január, ktorá v súlade s očakávaniami zaregistrovala pokles na -8,5 bodu a pohybuje sa na 10-mesačných minimách, čo má na svedomí kombinácia omicron variantu koronavírusu a prudkého rastu spotrebiteľských cien na čele s energiami.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Z Európy aj z USA dorazia rýchle odhady nálady v ekonomike podľa prieskumov PMI za január. Konsenzy čakajú spomalenie tempa expanzie.

 • V plnom prúde bude prebiehať počas celého týždňa výsledková sezóna za 4. kvartál 2021, keď zverejnia výsledky aj veľké technologické „ťažké váhy“ ako Microsoft, Apple či Visa.

Zaujalo nás

Koňak na výslní

Po francúzskom šampanskom je domáce brandy ďalším typom luxusného alkoholického nápoja, ktorému koronakríza nahrala do kariet. Predaj koňaku zo svetoznámeho regiónu Cognac stúpol v minulom roku o 31 percent na 3,6 miliardy eur. Objem predajov z tohto regiónu sa zvýšil o 16 percent v porovnaní s predcovidovým obdobím na 223,2 milióna fliaš. Nárastu dopomohli predovšetkým americký a čínsky konzumenti, ktorí dávajú prednosť kvalitným a luxusným značkám. V priebehu roka 2021 sa predaj koňaku do USA zvýšil o 11 percent. Export na druhý najdôležitejší čínsky trh, zaznamenal nárast až o 56 percent.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.