Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy skončili v utorok v stratách, investori sa stále obávajú ekonomických škôd, ktoré napáchajú reštriktívne opatrenia na boj s koronavírusom. Široký americký index S&P 500 má za sebou najhorší kvartál od roku 2008 s 20-percentnou stratou, bluechipsový index Dow Jones od roku 1987, keď počas kvartálu klesol o vyše 23 percent.
 • Rope nepomohol ani rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského náprotivka Vladimíra Putina, keď nepriniesol žiadne riešenie v oblasti saudsko-ruskej cenovej vojny, ktorá zraňuje bridlicových ťažiarov v USA. Navyše na trhu je každý deň vyše 20 miliónový previs ponuky, keď dopyt kolabuje pre koropavírus. Ropa od začiatku roka klesla o vyše 60 percent.
 • Zlato síce v reakcii na solídne makročísla v utorok kleslo o dve percentá, no má za sebou šiesty kvartál rastu po sebe, keď v čase koronaneistoty rastie dopyt po bezpečných prístavoch.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie včera neudržali svoje úvodné zisky a pomerne volatilnú obchodnú seansu zakončili výrazne v mínuse. Na trhu pretrvávajú obavy z hospodárskych dopadov koronavírusu na globálnu ekonomiku, ktorej rast by mal podľa ratingovej agentúry S&P Global Ratings v tomto roku dosiahnuť len 0,4 percenta, s robustným zrýchlením v budúcom roku o 4,9 percenta. Situácia nie je práve ružová ani v USA, kde investičná banka Goldman Sachs predpovedá prepad HDP v druhom kvartáli až o 34 percent na anualizovanej báze. Na záver najhoršieho kvartálu od roku 2008 klesol blue chips index Dow Jones o 1,84 percenta na 21 917 bodov, širší index S&P 500 sa znížil o 1,6 percenta na 2 584 bodov a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,95 percenta na 7 700 bodov. Európske akcie pokračovali v utorok vo svojom zotavovaní, keď pozitívne reagovali na údaje z Číny, ktoré potvrdili oživenie marcovej aktivity vo výrobnom aj nevýrobnom sektore po prudkom prepade vo februári. Paneurópsky index STOXX Europe 600 si polepšil o 1,65 percenta a uzavrel na 320 bodoch. Britský FTSE 100 stúpol o 1,95 percenta na 5 671 bodov a nemecký DAX vzrástol o 1,22 percenta na 9 935 bodov.

Dlhopisové trhy 

Výnosy bezpečne vnímaných amerických aj nemeckých štátnych dlhopisov mierne rástli uprostred pretrvávajúcej neistoty okolo hĺbky a doby trvanie pandémie koronavírusu. Americký 10-ročný výnos sa po najvýraznejšom štvrťročnom poklese od roku 2011 drží pod 0,7 percentami. Nemecký vládny papier s rovnakou splatnosťou včera vzrástol o tri bázické body nad -0,5 percenta. Úsilie zo strany centrálnych bánk a vlád poskytlo investorom prchavé náznaky optimizmu, keď zhoršujúce sa makrodáta z oboch brehov Atlantiku naznačujú, že je pred nami ešte dlhá cesta k stabilizovaniu. Vzorom môže byť Čína, ktorá vykazuje prvé známky oživovania sa po opätovnom spustení ekonomiky.

Komoditné trhy

Zlato sa pod tlakom pozitívnych správ z Číny a silnejšieho dolára vrátilo pod 1 600 dolárovú hranicu. Ropa kozmeticky korigovala svoje najväčšie kvartálne straty v histórii, keď jej pomohli sa odraziť zo svojho 18-ročného minima silné výrobné údaje z Číny, ktoré by mohli podporiť klesajúci dopyt po energii. Sklamaním pre ropný trh bol rozhovor medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimírom Putinom, ktorý neviedol k žiadnemu pokroku ohľadne zakopania sekery cenovej vojny medzi Kremľom a Rijádom. Nekonkrétny prísľub o potrebe stabilizovať trh bol málo na to, aby sa mohla ropa výraznejšie odraziť v situácii, keď ťažba rekordne, o vyše 20 miliónov barelov denne, prevyšuje dopyt kolabujúci v dôsledku koronavírusu. Americká ľahká ropa WTI sa držala nad 20 dolármi za barel a severomorský benchmark ropa brent oscilovala okolo 23 dolároch.

Devízové trhy

Na devízovom trhu výraznejšie posilňoval americký dolár, ale jeho nárast zmiernili opatrenia, ktorými sa americká centrálna banka snaží zaistiť dostatočnú likviditu globálneho finančného trhu. Doláru pomohol aj prekvapivo nižší pokles marcovej spotrebiteľskej dôvery, ako sa predpokladalo. Na úkor dolára strácalo euro, ktorému neprospelo utlmenie inflačných tlakov v eurozóne a voči americkej mene oslabilo na 110 dolárových centov.

Dôležité ekonomické správy:

 • Americký prezident Donald Trump volá po veľkom fiškálnom stimule v podobe investícií do infraštruktúry za 2 000 miliárd dolárov s cieľom podporiť ekonomiku zasiahnutú koronavírusom. Už od víkendu sa pritom šušká a špekuluje, že Kongres by po stimule vo výške 2 biliónov dolárov mohol schváliť ešte ďalší.
 • Americký Fed urobil ďalšie kroky, aby zlepšil dostupnosť dolára a jeho likviditu na trhoch, keď viacerým centrálnym bankám začal poskytovať jednodňové úvery výmenou za americké vládne dlhopisy.
 • Včera boli publikované nemecké čísla z trhu práce za marec, ktoré boli vzhľadom ku koronakríze pomerne pozitívne. Počet nezamestnaných narástol iba o tisícku, pričom konsenzus trhu hovoril o 25-tisícoch, pričom miera nezamestnanosti ostala na úrovni 5,0 percenta.
 • Včera boli zverejnené aj prvé odhady inflácie v eurozóne za marec, ktorá ukazuje deceleráciu rovnako ako ekonomický rast. Medziročný odhad rastu inflácie dosiahol 0,7 percenta, po 1,2-percentnom raste vo februári. Jadrová inflácia spomalila na 1,0 percenta po 1,2-percentnom raste vo februári.
 • V Spojených štátoch bol zverejnený prieskum Chicago PMI za marec, ktorý klesol na 47,8 bodu z 49,0 bodu vo februári. Išlo tak o pomerne mierny pokles, keď konsenzus ho videl až na 40-bodovej úrovni. Koronavírus tak ešte zrejme len prejaví svoju negatívnu stránku v tomto ukazovateli. V USA bola zverejnená aj marcová spotrebiteľská dôvera, ktorá podľa Conference Board klesla na 120 bodov z februárových 132,6 bodu. Išlo však o lepšie číslo ako konsenzových 110 bodov.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Už ráno boli zverejnené čísla súkromného prieskumu Caixin PMI výrobného sektora Číny za marec, ktoré potvrdili oficiálne štátne dáta o tom, že aktivita sa výrazne odráža z februárového koronavírusového dna. Caixin PMI narástol na 50,2 bodu, teda do pásma konjunkcie z februárových 40,3 bodov, pričom konsenzus trhu čakal 45,0 bodu.
 • Naprieč Európou budú zverejnené finálne čísla PMI výrobného sektora za marec, ktoré by mali ukázať stav recesie.
 • Na úrovni eurozóny bude zverejnená aj februárová miera nezamestnanosti, ktorá by však ešte nemala byť nijako ovplyvnená koronavírusom a mala by sa pohybovať okolo multiročných miním spred finančnej krízy.
 • V USA bude zverejnený marcový ADP report tvorby pracovných miest, finálne čísla PMI výroby za marec, ako aj konkurenčný ukazovateľ ISM výroby, kde sa predpokladá pokles na 45 bodov a to v ňom stále nebude naplno zachytený koronavírus.

Zaujalo nás

Aerolinkám nebolo nikdy horšie

Dáta analytickej spoločnosti OAG Aviation Worlwide ukazujú, že letecké spoločnosti v porovnaní s januárom momentálne využívajú menej ako polovicu svojich kapacít. Za 10 týždňov klesla kapacita aeroliniek po celom svete zo 106 na 49 miliónov a útlm by sa mal ešte ďalej prehlbovať. Celková kapacita by sa mohla znížiť až na 40 miliónov, pretože naďalej bude klesať hlavne na veľkých trhoch. Letecké spoločnosti by kvôli dopadom šírenia koronavírusu mohli v tomto roku prísť na tržbách až o 252 miliárd dolárov, čo jasne dokresľuje, v akej hlbokej a ojedinelej kríze sa odvetvie leteckej dopravy v súčasnosti nachádza.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.