Pre diela da Vinciho a Warhola sa totiž hľadá nový majiteľ. Podľa aukčného domu Christie’s da Vinciho maľba Krista má potenciál získať sto miliónov dolárov a monumentálne dielo Andyho Warhola, pri ktorom sa inšpiroval práve da Vinciho Poslednou večerou, takmer 50 miliónov dolárov.

„Umelec, akým je da Vinci, nezostarne,“ uviedol Loic Gouzer, predseda súčasného umenia Christie’s v New Yorku, „toto je zvyčajne práca, ktorá je neoceniteľná.“

/data/MediaLibrary/articles/12357/davinci.jpgzdroj: Christies.com

Da Vinciho obraz vznikol okolo roku 1500 a zobrazuje Ježiša Krista držiaceho krištáľovú guľu. Ako uvádza Christie’s, je to posledná známa maľba v súkromných rukách. Umelecké dielo bolo súčasťou medzinárodného právneho sporu, ktorý sa týkal terajšieho majiteľa, ruského miliardára Dmitrija Rybolovleva a švajčiarskeho obchodníka s umeleckými dielami, ktorý ho predal.

Warholovo dielo vzniklo v roku 1986, rok pred úmrtím umelca. Christie’s odmietla komentovať totožnosť predávajúceho. Maľba kedysi patrila umeleckému predajcovi Larrymu Gagosianovi, ktorý ho vystavil v Abú Zabí v roku 2010. Aukcia sa bude konať v polovici novembra.