Firma uviedla, že prototyp absolvoval tento mesiac prvý testovací let, ktorý nakrútili aj na video. Stroj sa pri ňom vzniesol do vzduchu, chvíľu sa vznášal na mieste a potom opäť pristál.

Robotické lietadlo firmy Lilium má 36 malých turbínových motorov, ktoré sú poháňané elektricky. Na jedno nabitie vydrží hodinu a za ten čas dokáže podľa výrobcu preletieť 300 km. Stroj teraz čakajú ďalšie testy. Pri nich chcú preveriť schopnosť prechodu z vertikálneho do horizontálneho letu. Taxík má totiž štartovať kolmo ako vrtuľník, potom má preklopiť motory a letieť ako lietadlo.

Podobné roboty, ktoré majú odľahčiť dopravu na preplnených mestských cestách, vyvíja napríklad spoločnosť Airbus, Uber a viacero ďalších startupov. Všetky sú však určené len pre jedného alebo nanajvýš pre dvoch pasažierov. „Prechod z dvoch na päť sedadiel bol odjakživa našou ambíciou, pretože nám to umožní sprístupniť nebo pre omnoho viac cestujúcich,“ povedal Daniel Wiegand, spoluzakladateľ a riaditeľ firmy Lilium.

/data/MediaLibrary/articles/15326/lilium.jpgzdroj: Lilium

Pri dizajne sa okrem technických riešení sústredili aj na pohodlie pasažierov. Tí majú k dispozícii veľké panoramatické okná a nastupujú cez dvere odklápané nahor ako pri športových autách.

Investori z Číny

Hoci prvý let bol iba krátky a môže sa javiť ako malý krôčik, posunul ich oveľa ďalej ako mnohých konkurentov, ktorí majú stále iba projekty. Firma Lilium už má reálny funkčný prototyp a dúfa, že do sériovej výroby ho dostane do roku 2025. Umožnila im to finančná injekcia 80 miliónov eur od veľkých investorov vrátane firiem z Číny. Vďaka tomu mohli zdesaťnásobiť počet ľudí pracujúcich na vývoji a za dva roky postaviť prototyp. V roku 2017 tvorilo pôvodný tím Lilium 30 ľudí, dnes ich je viac ako 300.