Akciové trhy

Záver minulého roka sa na akciových trhoch niesol v znamení vianočnej Santa rally, teda rastu v posledný obchodný týždeň roka, ktorý priviedol americké akcie na nové historické maximá, a to isté platilo o nemeckých akciách, pričom japonské sa dostali na najvyššie úrovne za tri dekády. Na trhoch opäť prevážil konštruktivizmus z ďalších fiškálnych stimulov v USA v kombinácii s dosiahnutím brexitovej obchodnej dohody nad rýchlym šírením koronavírusu vo svete a faktom, že v najbližšom období bude pre reštrikcie naďalej protivetrom nádychu svetovej ekonomiky z plných pľúc. Najsledovanejší index sveta – americký S&P 500 rástol o 1,43 percenta pri zisku nemeckého DAX-u o 2,2 percenta, pričom širší paneurópsky index STOXX 600 si pripísal 0,77 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov v závere roka 2020 klesali, keď sa obchodníci pozerali na najbližšie ekonomické protivetry, ktoré prinesie rýchlo sa šíriace ochorenie COVID-19. Vakcinácia sa síce spustila, no bude trvať minimálne pol roka, čo môže ekonomickú obnovu v tomto roku ešte poriadne skomplikovať. Navyše je zrejmé, že centrálne banky budú vysávať z trhu podstatnú časť emisií v rámci kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom podporiť ekonomiku, ako aj zadlžené vlády. 10-ročný americký benchmark klesol o tri bázické body na 0,92 percenta, pričom nemecký benchmark s rovnakou splatnosťou klesol takisto o tri bázické body na -0,57 percenta.

Komoditné trhy

Zlato zakončilo rok 2020 tesne pod 1 900-dolárovou métou s týždenným rastom o 0,7 percenta na jedenapolmesačných maximách, keď trhoví hráči prihliadali na rýchlo rastúci počet infikovaných na COVID-19, pomalú rollout vakcíny proti koronavírusu, ako aj fakt, že fiškálne stimuly v USA budú financované dlhom, čo všetko znamená, že centrálne banky budú v dohľadnom čase naďalej tlačiť peniaze a udržiavať finančnú represiu – teda záporné reálne úrokové sadzby. Ropa Brent končila uplynutý rok nad 50-dolárovou métou a WTI tesne pod 49 dolármi s rastom o necelé jedno percento, keď obchodníci stávkujú na pokračovanie oživovania dopytu po nej vďaka objavu vakcíny proti koronavírusu, pričom ponuka aktuálne aj vďaka obmedzeniu ťažby OPEC-u plus zaostáva za dopytom pri klesajúcich zásobách.

Devízové trhy

Dolár končil rok 2020 v defenzíve na dvaapolročných minimách voči košu hlavných svetových mien, keď sa dolárový index ponoril pod 90 bodov a kurz EUR/USD sa drží okolo 122 dolárových centov. Obchodníci stavili na oživenie globálnej ekonomiky v tomto roku, čo by malo odkloniť dopyt od bezpečných prístavov. Okrem toho v neprospech dolára hovorili aj gigantické schodky amerického rozpočtu, ako aj obchodnej bilancie. Kurz britskej libry zásadnejšie nereagoval na doručenie vianočnej brexitovej dohody, keďže obchodníci už dopredu špekulovali o tejto možnosti.