Akciové trhy

Americké akciové indexy síce minulý týždeň pokračovali v prepisovaní historických maxím a široký index S & P 500 pridal necelé percento a končil nad 2900 bodmi, keď čerpal nákupnú energiu z uzatvorenia dohody o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Mexikom, pričom Kanada takisto naznačila, že sa k paktu chce pridať. Nad náladou na trhoch sa však predsa len začína opäť zmrákať. Príčinou je americký prezident Donald Trump, ktorý znova rozdúchava oheň obchodnej vojny. Trvá totiž na zavedení ďalších ciel na čínsky dovoz v objeme 200 miliárd dolárov, pričom ponuku EÚ o úplnom odstránení bariér pri obchodovaní s automobilmi odmietol ako nedostatočnú, čo v závere týždňa viedlo k poklesu európskych búrz. A súčasne mal Trump pochybnosti, že rokovania s Kanadou o obchodných vzťahoch sa podarí úspešne zavŕšiť.

Dlhopisové trhy

Pri konštruktívnej nálade na trhoch zo schválenia americko-mexickej obchodnej dohody mali výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka tendenciu v prvej polovici týždňa rásť a rizikové prirážky podnikových dlhopisov klesať. V závere týždňa sa však sentiment opäť zhoršil a klesali najmä ceny dlhopisov emerging krajín, keď sa do popredia opäť dostala nervozita z možného stupňovania protekcionizmu v zahraničnom obchode, za čím stál americký prezident Donald Trump. Navyše obchodníci sa zamýšľajú,ako ďaleko môže Fed zájsť so zvyšovaním úrokových sadzieb v zrelej fáze hospodárskeho cyklu pri inflácii, ktorá sa nedostáva mimo kontroly. Americký 10-ročný výnos tak zotrval výraznejšie pod tromi percentami, konkrétne na 2,86 percenta pri 0,33-percentnom úročení nemeckého 10-ročného dlhopisu. Ďalej rástli rizikové prirážky Talianska, kde sú trhy nervózne z naznačeného azimutu uvoľnenej fiškálnej politiky novej talianskej populistickej vlády. Desaťročný taliansky výnos sa pohybuje nad 3,2 percenta a od začiatku roka vzrástol o 120 bázických bodov.

Komoditné trhy

Ropa tiež pri slabnúcom dolári smerovala nahor, keď ju potlačil aj pokles iránskeho exportu, ako aj pokles amerických zásob. O ďalší rast sa postarali zasa signály poklesu exportu z Venezuely. Na konci týždňa sa ropa pri posilnení dolára vzdala časti ziskov, aj napriek tomu však zotrvala v blízkosti triapolročných maxím. Za týždeň si tak ropný benchmark Brent pripísal 2,1 percenta na 77,4 dolára za barel a americký WTI vzrástol o 1,6 percenta na 69,8 dolára za barel. Zlato na týždennej báze len stagnovalo, ale celkovo zaznamenalo už deviaty stratový mesiac po sebe pri svižnom raste svetovej ekonomiky, zvyšovaní sadzieb Fedom a pri poklese mnohých geopolitických rizík.

Devízové trhy

Dolár začiatkom týždňa zotrvával pod predajným tlakom pri zdanlivom uvoľnení napätia okolo obchodnej vojny. Optimizmus zapríčinila okrem iného obchodná dohoda medzi USA a Mexikom, pričom k posunom s Pekingom však stále nedochádza. Na druhej strane sa dostalo pod tlak euro pre otázku fiškálnej nezodpovednosti novej vlády v Taliansku. Okrem toho zosilnela aj britská libra po slovách eurokomisára Michela Barniera, že EÚ je pripravená ponúknuť Veľkej Británii výnimočné partnerstvo po brexite. Na konci týždňa sa dolár odrazil po informáciách, že USA chcú zavádzať nové clá na ďalší čínsky tovar. Americký prezident Donald Trump navyše skritizoval Kanadu v súvislosti s úpravou dohody o voľnom obchode v Severnej Amerike. Euro tak nakoniec zoslablo voči doláru na týždennej báze o 0,2 percenta na 116,0 dolárového centa a voči britskej libre o jedno percento na 89,60 britskej pence.