Pritom len veľmi málo absolventov je bez dlhov. Celkový dlh amerických študentov sa za poslednú dekádu viac ako zdvojnásobil a dnes dosahuje rekordnú výšku 1,5 bilióna dolárov, čím prekonáva aj celkový dlh Američanov na kreditných kartách, a je len v tesnom závese za dlhom na bývanie.

Priemerné zadlženie Američanov po úspešnom absolvovaní vysokej školy sa v tomto roku vyšplhalo na vyše 30-tisíc dolárov, čo je trikrát viac, ako to bolo pred tridsiatimi rokmi. Jedným z hnacích faktorov drahšieho vzdelania je rastúce školné. Za posledných 30 rokov sa priemerné školné na súkromnej vysokej škole zvýšilo viac ako dvojnásobne na 36-tisíc dolárov. Verejné školy, ktoré sú lacnejšie, však priemerne vyjdú ročne nad 10-tisíc dolárov. Tieto údaje ešte nezahŕňajú ubytovanie a iné náklady, ktoré sa môžu ročne vyšplhať až na 17-tisíc dolárov.

Dnešní Američania sú vzdelaní viac ako kedykoľvek predtým. Lenže súčasný trend, ktorý sa končí špirálou študentských dlhov, má aj negatívne úskalia. Zadlžovanie má výrazný vplyv na životnú dráhu ľudí. Mnohí absolventi nie sú schopní splácať svoje dlhy zo študentských čias a čoraz častejšie odkladajú významné životné míľniky ako založenie rodiny alebo kúpa domu. Účinky zadlženosti vidieť okrem osobného aj v pracovnom živote. V snahe splácať dlhy včas bola až polovica absolventov nútená vziať prácu aj mimo svojho odboru.

Graf 1: Zadlženie študentov a priemerné ročné školné štúdia na VŠ v USA (v USD)

/data/MediaLibrary/articles/15801/graff.pngZdroj: America’s Student Debt/ howmuch.net a Student Debt – Annual Report/ticas.org