Akciové trhy

Akcie zaplavila vlna eufórie, keď sa im darilo na všetkých frontoch. Najväčší skok predviedli americké akcie, keď index S & P 500 až trikrát počas týždňa prekonal svoje historické maximum. Wall Street naštartoval Fed, ktorý po tretíkrát v tomto roku znížil svoje úrokové sadzby. Pozitívne naďalej vyznieva aj prebiehajúca výsledková sezóna v USA, kde z doteraz 400 reportujúcich spoločností hlavného indexu S & P 500 až 76 percent prekonalo očakávania analytikov. Akcie sa tiež mohli oprieť o solídne americké makrodáta a o naďalej silný trh práce. Sentiment ťažil aj zo zbližovania USA a Číny v oblasti vzájomného obchodu, keď sa črtá prvá čiastková dohoda. Vykročené k prekonaniu maxima má aj blue chips index Dow Jones. Európske akciové trhy sa takisto niesli na pozitívnej vlne, k čomu v neposlednom rade prispelo tiež zažehnanie tvrdého brexitu a odloženie odchodu Británie z EÚ o ďalšie tri mesiace, ako aj úspešné pokračovanie európskej výsledkovej sezóny. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 získal takmer 1,5 percenta a uzatváral na novom maxime 3 066 bodov. Technológie, ktoré sú tento rok s takmer 26 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, dokázali získať 1,7 percenta a Nasdaq Composite uzatváral na 8 386 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average získal 1,4 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 0,3 percenta a nemecký DAX 30 až pol percenta. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets získal 1,3 percenta.

Dlhopisové trhy

Americké štátne dlhopisy zaznamenali najlepší týždeň za ostatný mesiac, keď ich výnosové krivky zamierili prudko nadol v reakcii na uvoľnenie menovej politiky Fedu na jeho októbrovom zasadnutí. Americký 10-ročný výnos poklesol až na 1,7 percenta. Hlbšiemu prepadu zabránili nie až také slabé americké makrodáta vrátane odhady prekonávajúceho solídneho rastu HDP za tretí kvartál a silnej tvorby pracovných miest v októbri podľa nonfarm payrolls reportu, ktoré vyvracajú obavy, že pretrvávajúci obchodný spor má čoraz negatívnejší vplyv aj na reálnu ekonomiku. Európske dlhopisy v očakávaní ďalšieho brexitového vývoja zväčša stagnovali a nemecký 10-ročný výnos sa držal nad -0,4 percenta. Negativizmus na trhu štátnych dlhopisov sa však prejavil v poklese cien a v raste výnosov korporátnych a emerging dlhopisov. 

Komoditné trhy

Zlato úspešne bojovalo s akciovou rallye, keď podporené slabším dolárom, poklesom dlhopisových výnosov a znížením úrokových sadzieb Fedom, v snahe udržať ekonomickú expanziu poskočilo na svoje päťtýždňové maximum 1 514 dolárov. Ropa nedokázala plne využiť pokles aktívnych ropných vrtov v USA či obchodný optimizmus a s tým spojené odvrátenie obáv zo spomaľovania globálnej ekonomiky a z klesajúceho dopytu po energii, keď bola počas celého týždňa pod tlakom rastúcej zásoby komodity na americkom trhu o takmer 6 miliónov barelov. Americká ľahká ropa WTI poklesla o 0,8 percenta na 56,2 dolára za barel. Severomorský benchmark, ropa Brent, stratila pol percenta a poklesla pod hodnotu 62 dolárov za barel.

Devízové trhy

Dolár nedokázal ťažiť z pomerne solídneho stavu americkej ekonomiky, ktorá sa vyznačuje dobrou kondíciou domácností, ale horšie už je na tom priemysel, pretože obchodný optimizmus tlačil do úzadia záujem o bezpečne vnímané meny. K poklesu oproti konkurencii prispelo aj uvoľnenie menovej politiky Fedu, keď centrálna banka naznačila prestávku v redukcii sadzieb. Slabosť zelenej bankovky využilo euro, ktoré výraznejšie silnelo napriek horším vyhliadkam v Európe a nedostatočnej inflácii. Libra dosiahla skromný zisk z odkladu brexitu a z dohody o predčasných voľbách, keď ich výsledok bude veľmi neistý.