Akciové trhy

Americké aj európske akcie ako utrhnuté z reťaze odštartovali úspešnú rallye, ktorá vyvrcholila najlepším týždenným výkonom za ostatné tri mesiace. Pozitívnu náladu podporilo uvoľnenie obchodného napätia medzi USA a Čínou, keď hlavne čínska strana verí v konštruktívne riešenie sporu a už nechce ďalšiu eskaláciu. Preto zatiaľ odmieta odvetnú reakciu na najnovšie americké clá z minulého piatka. Potešila aj kompromisná dohoda ohľadom digitálnej dane medzi USA a Francúzskom. Bude zaujímavé sledovať, ako dlho sa optimizmus v tomto turbulentnom období udrží, keďže s globálnou ekonomikou to nevyzerá práve ružovo. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 získal 2,8 percenta, keď sa vrátil nad 2 900 bodov a uzatváral na úrovni 2 926 bodov. Technológie, ktoré sú tento rok s 20 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, získali 2,7 percenta a Nasdaq Composite sa vrátil k hranici 8 000 bodov, keď uzatváral na 7 963 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average získal tri percentá. Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 2,2 percenta a nemecký DAX 30 2,8 percenta. Darilo sa tiež emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets získal slušných 1,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Pozitívne správy na obchodnom poli nedokázali plne zakryť obavy zo spomaľovania americkej, európskej a hlavne nemeckej ekonomiky, čo sa prejavilo v ďalšom poklese dlhopisových výnosov, keď sa americký 10-ročný výnos dostal na 1,5 percenta a ešte viac zvýraznil inverziu oproti výnosom s kratšou splatnosťou. Nemecký 10-ročný výnos atakoval svoje historické minimum pod -0,7 percenta. Pretrvávajúce obavy z recesie a s tým spojený negativizmus na trhoch štátnych dlhopisov sa však prejavili v poklese cien a v raste výnosov korporátnych a emerging dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato nedokázalo využiť ďalší pokles dlhopisových výnosov a v tieni silného dolára mierne stratilo. Nakoniec sa však udržalo bezpečne nad 1500-dolárovou hranicou. Na vzostupnom trende sa udržalo striebro, ktoré poskočilo na šesťročné maximum. Darilo sa rope, ktorá dokázala využiť slabnúce obavy z klesajúceho dopytu po energii a obrí pokles zásob komodity na americkom trhu minulý týždeň o viac ako 10 miliónov barelov. Výraznejší zisk však limitovalo menšie zníženie ruskej produkcie v auguste, ako sa krajina spočiatku dohodla v rámci kartelu OPEC. Americká ropa WTI vzrástla o 1,7 percenta nad hranicu 55 dolárov za barel. Severomorský benchmark, ropa Brent, získala 1,8 percenta a drží sa na hodnote 60 dolárov za barel.

Devízové

Americký dolár ťažil zo silného domáceho trhu práce, z dobrej spotrebiteľskej kondície a zo stabilnej inflácie v blízkosti dvojpercentného cieľa, ktoré dokázali zatlačiť do úzadia aj spomalenie hospodárskeho rastu na dve percentá a pokles spotrebiteľskej dôvery na sedemročné minimum. Na opačnej strane barikády stálo euro, ktoré voči americkej mene po prvýkrát za ostatné dva roky zoslablo pod 1,1 dolára, keď strácalo pre utlmenú infláciu v eurozóne a pre negatívne vyhliadky v nemeckej ekonomike, ktoré vyvrcholili spomalením rastu spotrebiteľských cien ďaleko pod cieľom ECB a potvrdením, že krajina sa v druhom kvartáli ocitla jednou nohou v recesii. Pod novou ťarchou brexitovej neistoty, pre dočasné paralyzovanie britského parlamentu, výraznejšie strácala britská libra.